Nie je doktor ako doktor

Dnes ma zaujal článok na stránke Bádateľa, ktorý mi poslal kolega. (pozn.: Je zaujímavé vidieť, ako niektoré chyby z ich článku zmizli po uverejnení nášho článku. Snaha o sebareflexiu sa cení…)

Napriek tomu, že článok je volovina na n-tú, nechcem dnes písať priamo o ňom, ale skôr o fenoméne amerických „doktorov“…

Keď poviete „doktor“, v mysli obyvateľov bývalého Československa sa väčšinou toto slovo asociuje s pojmom „lekár“. Pravdou však je, že lekár je len jeden z nositeľov doktorátu. Doktorom je u nás každý kto má minimálne tzv. „malý“ doktorát – teda aj JUDr., PhDr., RNDr. a pod. Skutočne „vedeckými“ (príp. umeleckými) doktorátmi sú až PhD., DrSc. (DSc.), ArtD. – teda tituly zakončujúce 3. stupeň vysokoškolského štúdia, resp. v prípade doktora vied ide skôr o titul za mnohoročné resp. celoživotné vedecké úsilie a výsledky.

V každom prípade by však u nás každý „doktor“ mal mať aspoň 2 stupne vysokej školy.

Vieme, že titul ani zďaleka nemusí odzrkadľovať reálne kvality jeho nositeľa a aj udeľujúca inštitúcia môže byť kvalitatívne rôzna. Zatiaľ však stále platí, že na to, aby vysoká škola mohla udeľovať doktoráty, musí mať akreditáciu, čo vyžaduje splnenie určitých kritérií, rovnako kandidát musí splniť určité kritériá. Skrátka určitý stupeň regulácie a kontroly (áno, ako kde, vieme svoje) tu stále existuje.

Spojené štáty americké sa zvyknú nazývať krajinou neobmedzených možností. Pravdou je, že rozhodne sú tam veľké možnosti, ako sa prepracovať k doktorátu. Tak ako u nás, aj v Amerike je doktorom lekár – nositeľ titulu M.D., právnik – nositeľ titulu J.D., alebo zubár – nositeľ titulu D.D.S. a pod. Tu sa však možnosti Američanov nekončia…

Ak chcete byť v Amerike „Dr. Janko Mrkvička“ preto, aby sa vaše šarlatánske produkty lepšie predávali, alebo aby to v Žltých stránkach pri kontakte na vašu naturopatickú poradňu vyzeralo lepšie, nie ste odkázaný študovať dlhé roky medicínu, či nebodaj tvrdo vedecky pracovať na nejakom výskume aby ste získali PhD.

Tu prichádza na rad fenomén amerických korešpondenčných univerzít. S akreditáciou si tieto školy ťažkú hlavu nerobia. V angličtine pre ne existuje trefný výraz „degree mill“. O nejakú akreditáciu podloženú vedou a výsledkami ani zájem nemajú, biznis plán je jasný – ty platíš, my vystavujeme diplomy. A tak z vás môže byť PhD. či rovno ScD. (náš DrSc.)….záleží len od plnosti vašej peňaženky. Ak ste skromný človek, ktorému „vedeckú“ hodnosť netreba a uspokojíte sa s malým doktorátom, riešenie sa nájde aj pre vás. Samozrejme, že nemôžete byť M.D. – teda doktor medicíny. To by ste tu medicínu museli študovať a škola by na ňu musela mať tú strašnú akreditáciu. Ale riešenie sa nájde – doktor naturopatie – N.D.!!! Veď „Dr.“ pred menom ako „Dr.“, a čo je za menom už je jedno. Navyše N a M sú na klávesnici vedľa seba, to je už skoro to isté…. A tak, po „štúdiu“ a zložení „skúšok“ (väčšinou poštou, či cez internet) a samozrejme – po zaplatení „školného“ sa z vás stane Dr. Janko Mrkvička, N.D. Bez anatómie, bez fyziológie, bez patológie, bez kilogramov naštudovaných kníh z klinických predmetov či klinickej praxe. Čo tam potom, že k lekárovi máte asi tak blízko ako ja rytierovi Jedi. Papier a obaly od zázračných doplnkov znesú všetko. O tom, ako reálne toto „vzdelanie“ vyzerá, si môžete prečítať na ScienceBasedMedicine vo výpovedi bývalej naturopatky.

Takže k článku Bádateľa…

Dozvieme sa z neho, že:

Dr. Schultzovi nikdy nezomrel žiaden pacient na infarkt…

Liečivé účinky kajanského korenia boli predmetom záujmu a vedeckého výskumu mnohých zdravotných expertov, vrátane Dr. Christophera Schultza.

Počas svojej 35 ročnej kariéry nikdy nestratil žiadneho pacienta kvôli srdcovému infarktu, čomu vďačí práve kajanskému koreniu.“

Tu si ukážeme priam nadpozemskú schopnosť autorov portálu Bádateľ pracovať s faktami. Keď totiž otvoríte pôvodný článok, zistíte, že hovorí:

„Cayenne pepper has been the subject of many health experts, including Dr. Richard Schulz.“

a o riadok nižšie:

„Over his 35-year career, American herbalist Dr Christopher never lost a patient over a heart attack; he credits cayenne pepper. He has treated patients suffering heart attacks with a cup of cayenne pepper tea;  within a minute they recover from the attack.“

Trvalo mi asi 3 minúty zistiť, že v tomto prípade ide o dve rôzne osoby a síce:

„Dr.“ John R. Christopher – americký bylinkár

a jeho žiak „Dr.“ Richard Schultze

To však evidentne nebráni Bádateľkovi písať o jednej osobe: „…mnohých zdravotných expertov, vrátane Dr. Christophera Schultza

Kvalita prekladu – A+.

fa5

Poďme sa však pozrieť na dvoch spomínaných „health experts“:

Prvý z nich je Dr. J. Christopher. Pri vygooglení jeho mena narazíte okamžite na odkaz na Wikipédii, kde sa dočítate, že:

„John Raymond Christopher (1909–1983) was an American herbalist, often called „Dr. Christopher“ while not holding any doctorate.“

Bravo. Čiže doktor sem, doktor tam. Ale vieme, Wikipedia, a tak sa pozrieme na oficiálne stránky s jeho publikáciami, kde nájdeme, že jeho titul je:

Dr. John R. Christopher, N.D., M.H.

A sme doma. Čo ten druhý? Biografia opäť podáva adekvátnu informáciu:

Dr. Richard Schltze, N.D., M.H.

Takže asi tak. Obaja sú „doktori“, aj keď k reálnemu doktorovi majú asi tak ďaleko ako Amerika k Európe.

Viem ako je možné, že „…nikdy nestratili žiadneho pacienta…“. Veľmi silne pochybujem, že niektorí z týchto pánov reálne „liečili“ pacienta s akútnym infarktom myokardu. Ono rovnako, ako sú v Amerike široké možnosti pre nakupovanie titulov, rovnako široké sú aj možnosti súdiť sa a žiadať odškodné. N.D. vám síce dáva možnosť na internete a etiketách oháňať sa titulom „Dr.“, ale rozhodne vám nedáva právo vykonávať lekársku prax. Ak to skúsite môžete dopadnúť ako ďalší superšarlatán„Dr.“ Robert O. Young. Tento americký naturopat si zrejme vo výpredaji kúpil hneď 4 tituly (MSc., ND., DSc., PhD.) na Clayton College of Natural Health neakreditovanej, dnes už zrušenej americkej „univerzite“ (odtiaľ má zaručené „pravý“ titul PhD. aj jedna hviezda alternatívneho neba v ČR – kto uhádne, vyhráva bludišťáka). Keď však skúsil praktikovať medicínu, skončilo to zatknutím v San Diegu a o 18 obvineniami z ťažkého zločinu za „vykonávanie lekárskej praxe bez licencie“. Nezaškodí pripomenúť, že knižnými výplodmi (kde sa okrem iného píše o premene baktérií a vírusov na nádorové bunky pri prekyslení) tohto „odborníka“ sa oháňa košická odkysľovacia úderka Double Diamond. To sú tí, čo nepotrebujú na prácu fakty a bielkoviny vedia tvoriť zo vzduchu. Ako skončili niektorí Youngovi „pacienti“ si môžete prečítať na ScienceBasedMedicine.

Takže na záver – nie je zlato všetko, čo sa blyští, rovnako nie je „doktor“ každý, kto sa tak na internete označuje. Dôveruj ale preveruj. Alebo ako sa vraví v komunite zberateľov hodiniek: „Fake watches are for fake people.“ – s doktorskými titulmi je to rovnako. 🙂

wanna-buy-some-magic-harry-potter