Adrenal fatigue syndróm?

Po dlhšej dobe sme vo vodách slovenského internetu natrafili na doposiaľ neodhalené šarlatánstvo, poďme si teda povedať niečo o „adrenal fatique syndrome“.

Na blogu www.bratilicious.com autor definuje tento syndróm ako „vyčerpanosť nadobličiek“, jedným dychom dodáva, že súčasná medicína takýto stav neuznáva a nepopisuje. Ako je to v skutočnosti? Podľa učebnice internej medicíny prof. Součka rozlišujeme pri nadobličkovej nedostatočnosti nasledujúce chorobné jednotky: Addisonova choroba (primárna adrenokortikálna nedostatočnosť), akútna nadobličková nedostatočnosť (adrenokortikálna kríza) a centrálne hypokortikalizmy.

Obličková nedostatočnosť je vážne ochorenie, ktoré sa prejavuje napríklad dehydratáciou, zmätenosťou, úbytkom hmotnosti, únavou, nízkym krvným tlakom, bolesťami brucha, nevoľnosťou a dávením, hnačkou a ďalšími symptómami. Okrem toho, v závislosti od príčiny, bývajú prítomné typické zmeny na koži a slizniciach. Toto ochorenie sa dá jednoznačne potvrdiť krvnými testami a lieči sa podávaním chýbajúcich hormónov.

Autor ďalej udáva, že adrenal fatique syndróm sa vyvíja počas dlho trvajúceho stresu, keď dôjde k vyčerpaniu hormónu nadobličiek – kortizolu a z jeho nedostatku máme všemožné zdravotné problémy. Realita je však odlišná. Vďaka Jánosovi Selyemu dnes vieme, že pri dlhotrvajúcom strese dochádza k zväčšeniu nadobličiek a dlhodobému zvýšeniu hladiny kortizolu v krvi, čo má na svedomí zmeny vyplývajúce z účinku samotného kortizolu. Patria sem hlavne zmeny v metabolizme, utlmenie imunity, úbytok svalovej hmoty, osteoporóza, hypertenzia. V skutočnosti teda pri strese nedôjde k vyčerpaniu kortizolu, ale k zväčšeniu nadobličiek, aby sa ho mohlo tvoriť viac.

V článku na blogu bratilicious.com pokračuje popis psychických problémov autora prisudzovaných nedostatku kortizolu. Z jeho vykreslenia situácie je zrejmé, že na tom psychicky naozaj nebol dobre, tvrdí, že bol unavený, nervózny, podráždený, často si počas dňa ľahol spať atď. Môžete 3x hádať, aké psychické zmeny sú udávané pri nadybtku kortizolu? Podráždenosť, apatia, emočná labilita, depresia.

Skôr, než sa pozrieme na diagnostický algoritmus adrenal fatigue syndrómu podľa bratilicous.com, je vhodné ozrejmiť si pár faktov ohľadom diagnostikovania porúch nadobličiek. Vo svete skutočnej medicíny funguje diagnostika takým spôsobom, že lekár musí na základe rozhovoru s pacientom a jednoduchého vyšetrenia pohľadom, pohmatom pristúpiť k ďalším tzv. paraklinickým vyšetreniam, ktoré podporia alebo vyvrátia našu diagnostickú úvahu. K týmto vyšetreniam patria zobrazovacie metódy (röntgen, CT, magnetická rezonancia, ultrazvuk), vyšetrenia krvných elementov a biochemické vyšetrenia krvi, moču atď. Pri hormonálnych poruchách v zmysle hypo (zníženej) alebo hyper (zvýšenej) funkcie danej žľazy je nutné dokázať našu diagnózu biochemickým vyšetrením hladín hormónov v krvi. Len pre komplexnosť dopĺňam, že okrem tzv. kľudovej (bazálnej) hladiny daného hormónu sa často používajú aj funkčné testy, čím sa sleduje, či je odpoveď na stimuláciu alebo inhibíciu (blokovanie) vylučovania hormónu správna, nedostatočná, alebo prehnaná. Autor z blogu bratilicious.com však nemal svoje hypotézy nijak potvrdené a navyše symptómy nadmernej funkcie nadobličiek chybne spojil s ich nedostatočnou funkciou, ktorú údajne medicína nepozná 🙂 .


 

V zozname symptómov adrenal fatigue syndrómu podľa bratilicious nájdeme všeobecné úvahy o ťažkom rannom vstávaní, o chuti na nezdravé jedlá atď. Nižšie sme vybrali zopár bodov na okomentovanie. Všetky indície však naznačujú, že autor klamlivo popisuje vplyv zvýšenej hladiny kortizolu a tvrdí, že sa jedná o opak, teda zníženie jeho tvorby.

  • Tendencia priberať a neschopnosť tuk zhodiť, hlavne okolo pása.

Takzvaná centrálna alebo pavúkovitá obezita, keď je tuk nahromadený na trupe a tvári (mesiačikovitá tvár) s tvorbou fialových strií na bruchu je typická naopak pre nadmernú tvorbu kortizolu, v medicíne tento stav popisujeme ako Cushingov syndróm (hyperkortikalizmus). Naopak, pri adrenálnej nedostatočnosti dochádza k úbytku hmotnosti

  • Častá nádcha, chrípka, či podobné ochorenia dýchacích ciest + ich príznaky trvajú dlhšie než zvyčajne.

Ako som už uviedol vyššie, znížená funkcia imunity je typická pre stres a z neho vyplývajúcu zvýšenú hladinu kortizolu.

  • Znížené libido

Ako aj poruchy menštruačného cyklu sú typické… pre zvýšenú hladinu kortizolu. 🙂

  • Bolesti v hornej časti chrbta alebo krku bez dobrého dôvodu.

Bolesti chrbta sú pri strese bežné, nemajú však nič spoločné v kortizolom, ale so zvýšeným psychickým napätím ktoré je zodpovedné aj za somatické zmeny medzi ktoré patrí aj zvýšený tonus svalov a z toho vyplývajúce problémy.

  • Točenie hlavy. 

Môže byť prítomné pri zvýšenom aj zníženom tlaku krvi, pri chronickom strese je pravdepodobnejšie spôsobené zvýšeným tlakom.


 

Bratilicious si protirečí aj keď pri adrenal fatigue syndróme v rámci terapie odporúča nehladovať. V skutočnosti hladovanie zvyšuje hladinu kortizolu a príčinou adrenal fatigue syndróm je vraj práve jeho nízka hladina, no nie? 🙂

A samozrejme… reklama na knihu o výžive a výživové doplnky nesmie chýbať.

Záverom, teda môžeme konštatovať, že adrenal fatigue syndróm je vymyslená choroba. V medicíne poznáme stavy obličkovej nedostatočnosti, ktoré majú svoje špecifikované prejavy. Symptómy na blogu bratilicious sú čiastočne pomiešané s príznakmi spôsobenými nadbytkom kortizolu a čiastočne s ním nesúvisia vôbec. To však neznamená, že by boli vymyslené, takíto pacienti môžu trpieť napríklad depresiou (z iných dôvodov), spánkovým apnoe, ochorením štítnej žľazy, fibromyalgiou, alebo inými poruchami.

Je pochopiteľné, že sa pacienti s rôznymi príznakmi, ktorých pôvod ich lekár nedokáže hneď odhaliť a vysvetliť, cítia frustrovaní. Ale akceptovať neexistujúcu diagnózu od nekvalifikovaných poradcov, samozvaných liečiteľov a blogerov môže byť ešte horšie. Rôzne neúčinné alebo dokonca škodlivé „liečivé“ prípravky často stav pacienta ešte zhoršia a navyše odďaľujú diagnostiku a liečbu skutočnej príčiny.

Čo sa týka odporúčanej liečby adrenal fatigue syndrómu  – zdravý životný štýl vám pomôže cítiť sa lepšie za akýchkoľvek okolností, bez ohľadu na diagnózu a je základom prevencie mnohých ochorení. Takže nič nové pod slnkom. Ohľadom výživových doplnkov – tu je opatrnosť na mieste, všetkého veľa škodí (z tých odporúčaných na stránke by som sa rozhodne vyhol pravidelnému užívaniu sladkého drievka a ashwagandhy) – ale o tom možno iný článok.


 

Rady na záver:

  • Ak trpíte ťažkou a nevysvetliteľnou únavou, neuspokojte sa s tým, že vám niekto povie, že máte „adrenal fatigue syndróm“ – odďaľujete tým diagnostikovanie skutočného ochorenia a adekvátnu liečbu. Povedzte o svojich ťažkostiach svojmu lekárovi, ktorý vás môže vyšetriť a pokúsiť sa zistiť, či netrpíte niektorým z mnohých ochorení prejavujúcich sa únavou. Na základe informácii od vás a výsledkov vyšetrení vás nasmeruje k príslušnému odbornému lekárovi alebo sám naordinuje liečbu.
  • Buďte opatrní v užívaní rôznych neoverených liečiv a liečebných postupov. Väčšina výživových doplnkov vám síce neuškodí, ale niektoré môžu – napr. niektoré doplnky výživy pre „zdravé nadobličky“ obsahujú extrakty z ľudských alebo zvieracích endokrinných žliaz – a tie už uškodiť môžu. Napr. užívanie hormónov nadobličiek, ak ich nepotrebujete, môže viesť k tomu, že vaše nadobličky naozaj prestanú pracovať. Keď potom takéto prípravky prestanete užívať, nadobličky sa nemusia „zobudiť“ ešte niekoľko mesiacov po ich vysadení – v takom prípade môžete byť ohrození život ohrozujúcou adrenálnou krízou.
  • Dodržiavajte zdravý/primeraný životný štýl: jedzte veľa zeleniny, ovocia, biele mäso, doprajte si dostatok (ale nie priveľa) spánku – optimum pre dospelých je 7-8 hodín, viac ako 10 hodín je už priveľa. A, samozrejme, venujte sa pravidelne nejakej pohybovej aktivite – aspoň 3 – 4x do týždňa po 30 minút.

Za cenné rady, podnety a doplnenie textu ďakujem MUDr. Ivane Jochmanovej.