Andreas Kalcker: nebezpečný obchod s falošnou nádejou

Nedávno nám na stránke pristálo toto video, ktoré často rezonuje aj na antivax stránkach:
https://www.youtube.com/watch?v=ZUC1qpGuBf4

Andreas Kalcker v ňom pojednáva o liečbe autizmu. Podľa neho je autizmus tzv. vakcinačná parazitóza, t. j., že autizmus je spôsobený 2 faktormi – očkovaním a parazitmi. Spojil tak vlastne dokopy dva nezmysly, ktoré sa dnes šíria internetom:

1. Za všetky choroby na svete, vrátane autizmu, môže očkovanie.
2. Za všetky choroby, vrátane autizmu, môžu parazity (2).

a) Čo sa týka prvého uvedeného, väčšina štúdií nepotvrdila, že by bolo očkovanie jedným z faktorov, ktoré prispievajú ku vzniku autizmu (1).
b) Čo sa týka druhého uvedeného, neexistujú žiadne štúdie, ktoré by hovorili, že parazity sú jedným z faktorov, ktoré prispievajú ku vzniku autizmu.
c) Čo sa týka oboch vyššie uvedených dokopy, neexistujú žiadne štúdie, ktoré by dokazovali, že tieto 2 faktory spoločne spôsobujú autizmus tak, ako to tvrdí Kalcker.

Kalcker vo videu ako dôkaz uvádza, že so svojou špeciálnou kúrou (liečebným protokolom) údajne vyliečil už 133 detí s autizmom. Dôkazom jeho teórie má byť aj niekoľko obrázkov niečoho, čo ževraj obsahuje vajíčka parazitov. Prirodzene, toto „údajne“, „niečo“ a „ževraj“ nie sú žiadne vedecké dôkazy, nieto ešte aby dokazovali jeho hypotézu vzniku autizmu. Ďalej Kalcker vo videu prezentuje nejaké štúdie (6-13 – viz dole), avšak ani jedna z nich nepotvrdzuje a viac-menej ani neadresuje jeho hypotézu. To mi pripomína Wakefielda (14), ktorý tiež tvrdí(il), že výsledky jeho výskumu boli replikované 28 štúdiami. Neboli, a ani nemohli byť, pretože neadresovali jeho hypotézu (15, 16).

No a tu by sme aj mohli skončiť so záverom, že vedecké dôkazy Kalckerových výmyslov jednoducho neexistujú. Bola by to však škoda skončiť tu, pretože vo videu sa nachádza oveľa viac nezmyslov, ktoré ukazujú, ako strašne je Kalcker mimo.
Kalcker hovorí: „nie som odborníkom (na parazity), som biofyzik, ale som odborníkom na logiku“ (8:53). Na svoju logiku, namiesto vedeckých štúdií, sa odvoláva vo videu viackrát (cca 5-krát). Alebo často spomína, že to, čo hovorí, „je fakt“ (cca 6-krát), bez toho, aby to podložil nejakými vedeckými štúdiami. Pozrime sa teda na tú jeho logiku a fakty:

1. Hneď prvé, čo ma zaujalo, je predstavenie Kalckera (1:01): „…vedúci výskumník oxidu chloričitého…“ Kalcker sa vo videu tiež niekoľkokrát sám nazýva výskumníkom (3:11).
Vedci, výskumníci, publikujú svoje výsledky v odborných časopisoch a reku že sa teda pozriem na štúdie Kalckera. Hľadanie bolo jednoduché, počet jeho štúdií ohľadom oxidu chloričitého: 0. Počet jeho štúdií celkovo: 0.

2. Kalcker sa sťažuje, že „súčasná medicína nepostupuje pri výskumoch vedecky – je to jednoducho fakt“ (4:00). O 45 sekúnd neskôr hovorí, že „autizmus je vyliečiteľný“ a ako dôkaz uvádza dievča údajne s autizmom, ktoré na začiatku videa hovorí, že podstúpilo Biomed (18), potom začalo brať oxid chloričitý (viz nižšie Kalckerov liečebný protokol) a jej mama jej nakoniec povedala, že je už vyliečená – anecdotal evidence (17) = ne-/ pseudo-/ anti-vedecký postup.
Kalcker na druhej strane hovorí, že „to nie je otázka vedy, ale srdca“ (2:29).

3. „133 vyliečených detí, možno aj viac, pretože niektorí sa nemuseli ozvať“ (4:50)
Alebo sa neozvali kvôli tomu, že zistili, že Kalcker je len obyčajný šarlatán, ktorý zarába na rodičoch autistických detí. Kto vie, koľko ich bolo, tým sa nám Kalcker pri jeho vedecko-srdcovo-logických postupoch zabudol pochváliť.

4. Kalcker hovorí, že autisti majú parazity aj napriek tomu, že sú u nich vyšetrenia stolice a ELISA testy protilátok negatívne. Dokonca aj odhovára od vyšetrenia stolice, ževraj je to plytvanie peňazí (8:00). Vyšetrenie stolice je pritom základom diagnostiky parazitov, ktoré Kalcker najčastejšie spomína – črevní helminti (črevné motolice, pásomnice, hlísty).
Nevadí, Kalcker ide ďalej – podľa neho sa jedná o nový druh doteraz neznámeho parazita (9:02), ktorého identifikoval len on (aj napriek tomu, že hovorí, že nie je odborník) a nikto iní (ani odborníci – parazitológovia). Zaujímavé, že keď neskôr prezentuje „dôkazy“ svojich tvrdení, odvoláva sa na články o známych parazitoch, ktoré vieme indentifikovať a diagnostikovať (6-11, viz dole).
Kalcker ďalej bedáka, že ho žiadna univerzita ohľadom tohto nepočúva, a pritom len o 1,5 minúty predtým hovorí, že Univerzita v Bologne reagovala na jeho nálezy tým, že sú to tzv. pseudoparazity – jednoducho povedané niečo, čo pripomína parazity, ale parazit nie je, ako napr. zápalové hlienové zátky s výstelkou sliznice a zbytkami stravy (7:27).
Kalcker hovorí, že na to (tí odborníci z univerzity) nemajú dôkazy a ide opäť ďalej – pýta sa: „kto alebo čo to spôsobuje?“ (7:46) Nuž Kalcker, epitelové bunky sliznice, zbytky stravy a hlien sú bežnou súčasťou stolice. Hlien je produkovaný týmto:

404_Goblet_Cell_new

Nie, nie je to parazit, je to poháriková bunka, ktorá sa vyskytuje medzi epitelovými bunkami, ktoré vystielajú sliznicu hrubého čreva (aj inde) (19).
Zápalový hlien možno preto, lebo tým autistom v rámci svojho protokol pumpuješ bielidlo do hrubého čreva a kŕmiš ich antiparazitárnimi liekmi a rôznymi látkami, až sa z toho poserú (viz nižšie)…
Kalcker hovorí, že ľudia majú parazity aj napriek tomu, že nie sú vidieť pri kolonoskopii, podľa neho preto, lebo sú spláchnutí pri laxatívnej príprave pacienta na kolonoskopiu (11:30). Zaujímavé, že pri tom, ako to Kalcker hovorí, mu v prezentácii svieti obrázok nálezu parazitov pri kolonoskopii. Tu je pár ďalších takých ľúbivých záberov (s doprovodnou príjemnou klasickou muzikou) od gastroenterológa Dr. Murra Saca zo Salvádoru (20).

5. Podľa Kalckera symptómy autizmu odpovedajú symptómom parazitárnych ochorení (12:58). Nie je parazit ako parazit, a preto si vezmime napr. hlístu detskú (škrkavka dětská), ktorú Kalcker vo videu občas spomína.
Symptómy infekcie hlístou detskou: tlak na hrudi, únava, mierne horúčky, dusivý suchý kašeľ, nechutenstvo, vracanie, alergické príznaky, bolesť brucha, hnačka (průjem), anémia (chudokrvnosť), atď.
Symptómy autizmu: viz odkaz 23
Kalcker hovorí, že „match“, čo znamená „zhoda“ (12:58). lol

Na svojej stránke Kalcker píše (24), že toto sú typické príznaky autizmu:
hyperamonemická encefalopatia (25), zhoršená koordinácia pohybu, ataxia – je viac-menej to isté, tremor – tras, záchvaty, decerebračný postoj tela (26), rastová retardácia, letargia (27).
To prvé nie je príznak, ale porucha/poškodenie mozgu hyperamonémiou – zvýšená hladina amoniaku v krvi, ktorá môže mať viacero príčin (30). Tie ostatné sú príznaky hyperamonémie, ktoré Kalcker náhodne vybral z obrázku, ktorý prezentuje vo svojej prednáške (16:10). Nie sú to príznaky autizmu, typické ani náhodou.

6. Kalcker tvrdí, že parazity vylučujú toxíny – histamín, malondialdehyd, formaldehyd, amoniak a morfín (13:07).
Čo sa týka formaldehydu, na to neexistujú dôkazy, ani Kalcker žiadne neprezentuje.
Čo sa týka histamínu, parazity nevylučujú histamín. Histamín je produkovaný špeciálnymi bunkami (heparinocyty) imunitného systému hostiteľa parazita.
Pri malondialdehyde sa Kalcker odvoláva na štúdiu (28), ktorá nehovorí, že parazity produkujú malondialdehyd, hovorí, že ľudia infikovaní parazitom hlísta detská majú zvýšenú hladinu malondialdehydu v krvnom sére. Malondialdehyd je tvorený počas oxidatívneho stresu, ktorého je markerom. Štúdia preto hovorí, že oxidatívny stres (a lipidová peroxidácia) je jedným z mechanizmov poškodenia tkaniva u ľudí infikovaných parazitom hlísta detská.
Pri amoniaku sa odvoláva na parazita trichomonas vaginalis (16:40), ktorý spôsobuje trichomoniázu – sexuálne prenosnú chorobu, ktorá sa u žien prejavuje ako vaginitída – zápal vagíny a u mužov ako uretritída – zápal močovej trubice. Môže byť asymptomatická. Trichomonas produkuje amoniak – lokálne a nespôsobuje hyperamonémiu. O pár minút ďalej si Kalcker robí prdel z očkovania proti hepatitíde B po narodení a argumentuje tým, že jeho dieťa nemá ešte pohlavný styk a nedostáva krvné transfúzie (24:20). Áno Kalcker, pohlavný styk nemá, a preto nemá ani trichomonas vaginalis, ktorý by mu spôsobil hyperamonémiu (ani nemôže), a tá príznaky autizmu (ani nemôže). lol
Pri morfíne sa Kalcker odvoláva na štúdiu (29), ktorá hovorí, že hlísta prasačia produkuje morfín.

7. Odbočka od autizmu k cukrovke typu 1 (DM1):
Kalcker spomína, ako sa pomocou jeho protokolu vyliečila jedna žena s DM1. Údajne mala hodnotu glykémie 500 (mg/dl) a po podstúpení protokolu 100. Prišla za Kalckerom a povedala, že už nemá diabetes (21:17).
Je to krásna ukážka neiformovanosti pacienta (a toho, že Kalcker o tom prd vie). Ak majú ľudia s DM1 hodnotu v rámci normy, neznamená to automaticky, že sú vyliečení, ale znamená to, že sú kompenzovaní. To sa však dá dosiahnuť aj zdravým životným štýlom (regulovaná strava + šport), netreba na to klystýre bielidlom, antiparazitárne lieky a iné nezmysly, ktoré sú súčasťou Kalckerovho protokolu (viz ďalej).

8. Kalcker tvrdí, že očkovaní sú nezdravší než neočkovaní, že majú viac autizmu, astmy, atď. Odvoláva sa pri tom na prieskum z Nového Zélandu a štúdiu Kiggs z Nemecka (23:45).
To prvé zo Zélandu nie je vedecká štúdia, ale výsledok ankety, ktorá bola zorganizovaná Novozélandskou antivax skupinou IAS (33). Výsledky štúdií tieto ich nálezy nepotvrdili (34).
To druhé je len dezinterpretácia výsledkov Kiggs štúdie (35) švajčiarskym ekonómom a homeopatom Andreasom Bachmairom (36). Nedeziterpretovaná Kiggs štúdia uvádza pomerne jasný záver:
„Výskyt alergií a nešpecifických infekčných chorôb u detí a adolescentov nie je závislý na vakcinačnom statuse.“ (35) Okrem toho štúdia hovorí, že výskyt chorôb, proti ktorým sa očkuje, je častejší u neočkovaných.

You-dont-say

Kalcker potom pôsobí naštvane (25:05) a hovorí, že „nemôže pripustiť, že oni (big-farma) trovia naše deti“. Je smiešne počuť to od človeka, ktorý do autistických detí sype neindikované lieky a pumpuje im bielidlo do hrubého čreva (viz nižšie) až kým sa z toho neposerú, a až kým im v tých sračkách ich rodičia nenájdu niečo, čo sa podľa Kalckera podobá na parazita.

9. Kalcker ďalej trumpetuje, že larva migrans (38) vzniká len kvôli očkovaniu, pretože očkovanie podľa neho oslabuje imunitný systém a to spôsobí, že larvy parazitov začnú po očkovaní migrovať z čreva ďalej do tela (26:05). Dôkazy neuvádza žiadne, nakoniec len dodáva, že „toto je môj osobný názor“.
Očkovanie neoslabuje imunitný systém (37), práve naopak, posilňuje ho.
Larva migrans (LM) je syndróm vznikajúci pri migrovaní lariev parazitov rôznymi tkanivami tela (39). Ak larvy migrujú kožou, volá sa to LM cutanea, ak sú vo vnútorných orgánoch a tkanivách, je to LM visceralis. Niekedy sa môžu dostať aj do oka – LM ocularis. Najčastejším pôvodcom LM cutanea je hlísta ancylostoma braziliensis (machovec brazílsky) (40), pôvodcom LM visceralis môže byť napr. toxocara canis (škrkavka psia) (41), ktorá tiež môže spôsobiť aj LM ocularis.
LM cutanea, napr. u machovca, vzniká pri preniknutí jeho lariev pokožkou hlbšie do kože a nie tak, že by larvy boli najprv v čreve a odtiaľ vycestovali do kože a spôsobili LM (40). Tento druhý prípad je u škrkaviek, ale to, či migrujú nezávisí od toho, či bolo jedinec zaočkovaný alebo nie. Je to prirodzená súčasť ich životného cyklu.

10. Liečebný protokol podľa Kalckera (30:32):
Je ževraj namierený proti parazitom ako Ascaris napriek tomu, že pred 21 minútami hovoril, že sa jedná o doteraz nerozpoznaného parazita (viz vyššie).

Zahŕňa:
1. Mebendazole (Vermox) – antiparazitikum – antihelmintikum
Piperazine (Entacyl) – antiparazitkum – antihelmintikum
ricinový olej – môže spôsobiť akurát tak sračku (3)

2. diatomaceous earth – hlina obsahujúca oxid kremičitý, oxid hlinitý a oxidy železa
epazote – rastlinka používaná pred 100 rokmi ako antihelmintikum, bola nahradená menej toxickými a účinnejšími antihelmintikami. Predávkovanie spôsobuje ťažký zápal žalúdku a čriev s bolesťou, vracaním a hnačkou, sú známe aj prípady úmrtí (4).
neem – strom, z ktorého sa vyrába olej používaný v Ayurvedskej medicíne ako antihelmintikum, účinnosť neznáma, známe sú závažné toxické účinky vrátane smrti (5)

3. okyselený chloritan sodný – oxid chloričitý; známe ako CDS alebo MMS (46) – aplikovaný vo forme klystýrov (35:30)

Keď tak na to pozerám, nečudujem sa, že v hnačkovitej stolici týchto Kalckerových obetí sa nachádzajú formácie podobné parazitom, alebo hlienu s vajíčkami parazitov…
Kalcker v rovnakom slide jeho prezentácie zvýraznil, že sa jedná o nesystémovú liečbu. Viackrát vo videu zdôrazňuje, že tieto lieky pôsobia iba lokálne v čreve, a že sa nevstrebávajú do krvného obehu (6:00). Nie je to pravda, tieto látky sa z čreva môžu vstrebávať, viz napr. farmakokinetiku Mebendazolu (21) alebo Piperazinu (22), ktorý pôsobí systémovo.
Zaujímavé je tiež, že Kalcker hovorí, že protokol treba dodržovať mesiace (1 až 3) (30:50), pričom Mebendazole sa má brať len 3 dni (42, 43).

11. Kalcker o oxidatívnom strese (36:45):
„keď počujete teórie o oxidatívnom strese, môžete to hneď zahodiť rovno do koša“
„sú nesprávne, pretože sú založené na nesprávnom podklade“
Kalcker sa pred 22 minútami odvolával pri malondialdehyde na štúdiu, ktorá hovorí, že oxidatívny stres (a lipidová peroxidácia) je jedným z mechanizmov poškodenia tkaniva u ľudí infikovaných parazitom hlísta detská (viz vyššie bod 6). Malondialdehyd je produkt/marker oxidatívneho stresu. Ok Kalcker, keď to hovoríš… Celá Tvoja teória je nesprávna, pretože je založená na nesprávnom podklade, a preto ju môžeme rovno zahodiť do koša.

12. Kalcker tvrdí, že MMS bolo schválené americkou agentúrou FDA (36:32) a že je to legálna medicína (39:45).
Pri tom prvom sa odvoláva na dokument nie FDA, ale WHO (31), ktorý hodnotí bezpečnosť oxidu chloričitého, resp. okyseleného chloritanu sodného, ako anti-mikrobiálnu – dezinfekčnú látku, ktorá sa používa v potravinárstve.
Pri tom druhom sa odvoláva na Európsku úniu, ktorá schválila použitie chloritanu sodného intravenózne (NP001) na experimentálnu liečbu ALS (44, 45). Na nič iné ani nijako inak nebol chloritan sodný Európskou liekovou agentúrou schválený.
A keď už Kalcker spomína FDA – tá vydala varovanie, aby ľudia neužívali MMS kvôli tomu, že boli hlásené mnohé prípady otravy s vracaním a následnou dehydratáciou po požití MMS (32).

 

Vybral som len niektoré nezmysly, ktoré nám Kalcker vo videu ponúka, avšak vo videu je ich oveľa viac. Pôvodná otázka nášho fanúšika bola, že či fakty, uvádzané vo videu, sú pravdivé. Kalcker sa síce odvoláva na nejaké štúdie, ktoré sú samy o sebe reálne a pravdivé, ale žiadna z nich nijako nedokazuje to, čo hovorí Kalcker – že autizmus je spôsobený očkovaním a parazitmi, a že sa dá vyliečiť jeho protokolom. Výsledky štúdií, ktoré cituje, buď ohýba podľa seba, vyberá z nich len to, čo sa mu hodí a ostatné odignoruje, alebo ich ignoruje úplne a ide si svoje a nakoniec dodá – „to je fakt“ – prstom ukazujúc na danú štúdiu. Toto je bežná taktika šarlatánov, ktorí takto falošne zabalujú svoje výmysly a nezmysly do vedy. Tí, ktorí mu na to skočia, potom sedia v prvých radách na jeho prednáškach. Navyše, pri viacerých nezmysloch, ktoré tvrdí, žiadne vedecké štúdie, ani nič tomu sa približujúce, nespomína a ani necituje.

Prečo to robí? Pre peniaze, pre čo iné… Pôvodný nadpis tohto môjho článku mal byť „Andreas Kalcker vôbec netuší, čo robí/hovorí“, ale nie je tomu tak, pretože on veľmi dobre vie čo robí (dobre zarába) a vie veľmi dobre čo a hlavne ako má hovoriť, aby čo najviac zarobil.
Stránka Kalckera odkazuje na obchod s CDS nezmyslami (47). Predáva aj knihy, CD a DVD-čka o CDS „zázraku“(48). Semináre s ním stoja cca 100 dolárov/účasť (49) a tiež si necháva platiť vysoké peniaze za osobné konzultácie (50), pri ktorých odhovára od liečby a nahovára na jeho produkty. Poskytuje aj konzultácie cez internet za 100 dolárov/h (51).

kalcker3 - CopyTo však nie je všetko. Kalcker je súčasťou sekty s názvom Genesis 2 (52, 53, 54). Nie ani tak sekta, ale skôr medzinárodná organizácia obchodujúca s CDS/MMS produktmi. Jej arcibiskupom je Jim Humble, „vynálezca“ MMS produktov, Kalcker je biskupom. Biskupom je aj pani Kerri Rivera, ktorá je vzhliadnuteľná na začiatku videa, a ktorá propaguje CDS/MMS podobne ako Kalcker. Ako sa môžete stať členom tejto sekty? Jednoducho tak, že zaplatíte. Ako môžete postúpiť v hierarchii tejto sekty? Tak, že zaplatíte a budete propagovať CDS/MMS produkty (52, 53, 54).

trio2

MMS podvodníci: Jim Humble, Andreas Kalcker a Kerri Rivera

No a zatiaľ čo si títo predavači CDS/MMS užívajú svojich peňazí, takto sa trápia ich obete – matka, ktorá aplikovala liečebný protokol na svojho vlastného syna (55):
„Môj 14-ročný syn má autizmus. Liečim ho protokolom parazitárnej očisty už 1,5 roka (striedavo: 5 dní nasadená liečba, 2 dni pauza). Urobil už nejaké pozoruhodné pokroky, ale vždy, keď sa ho snažím odnaučiť od tej očisty, parazitárne príznaky sa objavia znovu. Nehovorí a takmer nereaguje, takže nedostanem od neho žiadnu odpoveď, že ako sa cíti. Minulý týždeň som mu začala dávať 1 kvapku MMS denne, tento týždeň som zvýšila dávku na 1 kvapku 2-krát denne. Po asi 4 dňoch 2 kvapiek za deň, 1-krát vracal a mal hnačku celý deň. Domnievam sa, že je to tým MMS. Rozhodla som sa teda, že znížim dávku opäť na 1 kvapku denne, kým sa z toho nedostane. Stále sa mi však zdá, že má riedku stolicu, odhadujem, že to má niečo spoločné s prebiehajúcim bojom s parazitmi. Jeho črevá sa zdajú byť veľmi citlivé na hocičo, čo mu dám, a preto musím byť veľmi opatrná pri aplikácii niečoho nového ako je MMS. Stále mu dávam aj iný preparát parazitárnej očisty (systémový preparát VRM1-4). Rada by som počula hocikoho nápady alebo myšlienky. Spolupracujem s homeopatkou, ktorá preskúmala problematiku parazitárnej očisty, ale MMS neskúmala. Chcem skoncovať s tými parazitmi u môjho syna raz a navždy. Moja homeopatka a jej kolegovia sú odborníci na autizmus a mávajú konzultácie s rodičmi po celom svete. Zistili, že deti s ťažko vyliečiteľným autizmom („ťažké oriešky“) sú náchylné na parazity. S ich oslabeným imunitným systémom, je ťažké sa zbaviť parazitov.“

Záver:
Diagnóza Kalckera:

Andreas-Kalcker - Copy
Zdroje:

 1. http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/24814559
 2. http://www.lovcisarlatanov.sk/parazity-pani-blahovej/
 3. http://en.wikipedia.org/wiki/Castor_oil#Medicine
 4. http://en.wikipedia.org/wiki/Dysphania_ambrosioides
 5. http://en.wikipedia.org/wiki/Azadirachta_indica
 6. http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/14562404
 7. http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/10861070
 8. http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/1885068
 9. http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/11179329
 10. http://www.sciencedirect.com/science/article/pii/S0020751998001052
 11. http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/16679166
 12. http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/6961033
 13. http://www.mdpi.com/1099-4300/15/4/1416
 14. http://personal.tucna.net/dr-andrew-wakefield-a-jeho-hypoteza/
 15. http://leftbrainrightbrain.co.uk/2013/05/07/studies-supporting-andrew-wakefield/
 16. http://justthevax.blogspot.cz/2011/05/still-no-independent-confirmation-of.html
 17. http://en.wikipedia.org/wiki/Anecdotal_evidence
 18. http://www.sciencebasedmedicine.org/the-autism-biomed-movement-uncontrolled-and-unethical-experimentation-on-autistic-children/
 19. http://www.vivo.colostate.edu/hbooks/pathphys/misc_topics/goblets.html
 20. https://www.youtube.com/watch?v=D76qndUOSz4
 21. http://www.drugs.com/ppa/mebendazole.html
 22. http://www.drugs.com/mmx/piperazine-citrate.html
 23. http://www.autismus.cz/diagnostika/mkn-10.html
 24. http://www.andreaskalcker.com/en/autism-treatments/182-autism-treatments.html
 25. http://lekarske.slovniky.cz/lexikon-pojem/hyperamonemie
 26. http://www.wikiskripta.eu/index.php/Decerebra%C4%8Dn%C3%AD_rigidita
 27. http://lekarske.slovniky.cz/pojem/letargie
 28. http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/14562404
 29. http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/10861070
 30. http://emedicine.medscape.com/article/1174503-clinical#a0218
 31. http://whqlibdoc.who.int/publications/2008/9789241660594_eng.pdf
 32. http://www.fda.gov/downloads/ForConsumers/ConsumerUpdates/UCM228057.pdf
 33. http://en.wikipedia.org/wiki/Immunisation_Awareness_Society
 34. http://www.immune.org.nz/sites/default/files/resources/ConcernCritiqueFussIAS201011V02Final.pdf
 35. http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC3057555/
 36. http://scienceblogs.com/insolence/2011/08/31/an-anti-vaccine-administered-survey-back/
 37. http://pediatrics.aappublications.org/content/109/1/124.full
 38. http://lekarske.slovniky.cz/pojem/larva-migrans
 39. http://www.cfsph.iastate.edu/Factsheets/pdfs/larva_migrans.pdf
 40. http://www.cdc.gov/parasites/zoonotichookworm/biology.html
 41. http://www.cdc.gov/parasites/toxocariasis/biology.html
 42. http://www.cdc.gov/parasites/ascariasis/health_professionals/
 43. http://emedicine.medscape.com/article/212510-treatment
 44. http://en.wikipedia.org/wiki/Sodium_chlorite
 45. http://www.ema.europa.eu/docs/en_GB/document_library/Orphan_designation/2013/07/WC500145549.pdf
 46. https://www.youtube.com/watch?v=V7orf4IPIag
 47. http://www.dioxilife.com/en/
 48. http://www.voedia.com/en/
 49. http://www.andreaskalcker.com/en/events-calendar.html
 50. http://www.rbb-online.de/kontraste/archiv/kontraste-vom-05-06-2014/aetzende-alternativmedizin-angebliche-wundermittel-gefaehrden-patienten.html
 51. http://cdautismfundraising.blogspot.de/2014/01/dr-andreas-klacker-1-hour-consultation.html
 52. http://acercadelmms.wordpress.com/genesis-ii-church/
 53. https://www.psiram.net/ge/index.php/Jim_Humble
 54. http://genesis2church.org/
 55. http://scienceblogs.com/insolence/2012/05/25/selling-bleach-as-a-cure-for-autism/