Kategorizácia šarlatánskych článkov

Dnes Vám prinášame článok, ktorý nám zaslal náš čitateľ. V krátkosti sa vo svojej úvahe zaoberá analýzou obsahu a charakteristikami rôznych typov článkov z hľadiska dôveryhodnosti. Iste, netreba to brať dogmaticky, ale vo výsledku je to porovnanie naozaj zaujímavé.

Vopred upozorňujem, že táto kategorizácia funguje iba na články propagujúcu alternatívnu medicínu. Vznikla po prečítaní okolo stovky pochybných, voľne dostupných článkov v češtine a slovenčine. Samozrejme, nie je možné pokryť všetky šarlatánske články, lebo je ich naozaj neúrekom a stále vznikajú nové. No pokúsil som sa o ich rovnomerné rozdelenie, čo sa týka pokrytia tém, aj pokrytia tých naj-echtovejších konšpiračno-teoretických a alternatívno-medicínskych webov.
Väčšina šarlatánskych článkov nie sú úplne unikátne, majú podobný štýl, akým boli napísané. Pri mnohých je možné získať podozrenie, že s článkom nie je niečo v poriadku, aj bez toho aby ste rozumeli danej problematike.

  1. Všetky šarlatánske články majú niekoľko spoločných znakov, bez ohľadu na ich druh: Ilúzia jednoduchého sveta – ľudia, veci, zvieratá, princípy sú iba dobré alebo zlé, všetky choroby majú jednoduchú príčinu (prekyslenie, očkovanie,..), jestvuje jednoduchý spôsob ich liečby a podobné je rovnaké, vakcína ako vakcína, rakovina ako rakovina.
  2. Neobsahujú čísla – len malé percento týchto článkov obsahuje čísla, a ak ich obsahujú tak iba jedno – „100%“.
  3. Nehodnoverné zdroje, chýbajúce zdroje, jediný zdroj – často ide o odkazy na iné šarlatánske články, alebo o odkazy len na doménu alebo video na YouTube.
  4. Rozmnožovanie – ten istý článok (s podpisom rôznych autorov) nájdete na mnohých serveroch, ktoré sa týkajú danej problematiky. Treba si uvedomiť, že ak napíšete niečo kvalitne a chcete sa tým pochváliť, nenecháte, aby vám to okopíroval niekto iný.
  5. Vyžaruje z nich sloboda, nezávislosť a poznanie pravdy – často to vidieť z domény alebo hlavičky stránky.
  6. Spomína sa v nich energia – dobrá, zlá, vesmírna, duchovná, liečivá energia, ale ani jedna sa nedá merať v Jouloch (ozajstná SI jednotka energie).

Vedecký bulvár
Ide o najľahšie rozpoznateľný druh šarlatánskych článkov, ktoré pôvodne ani neboli myslené ako šarlatánske, ale autor netuší o danej téme absolútne nič a súčasne sa snaží šokovať a pritiahnuť pozornosť.
Dá sa ľahko identifikovať podľa nadpisu, často obsahuje frázy ako: „Šok !!!“ (výkričníky, nikdy nezabúdajú na výkričníky), „boh“, „vedci sa mýlili“, „odhalenie“, „farmafirmy“, „zákerná“  a podobne. Často sa ale stáva, že nadpis nemá nič spoločné s obsahom článku. Ďalší znak sa nachádza hneď v prvej vete – „Americkí vedci zistili…“. Tieto články ich poväčšine nemenujú, občas obsahujú univerzitu alebo inštitúciu na ktorej bola daná vec objavená (to žiaľ nestačí, univerzita sa delí na fakulty, tie na ústavy a ešte v rámci nich jestvujú špecializované skupiny). Najväčšou chybou týchto článkov je to, že podávajú informácie tak zjednodušené a skreslené, že ich informačný prínos je nulový a často zavádzajú. Okrem toho autori vyvodzujú scestné, nereálne alebo prehnané závery. Tieto články s vedeckými novinkami sa objavujú asi dva mesiace po tom, ako boli zverejnené v špecializovaných médiách, ktoré sa zaoberajú serióznou vedou.

PR články k verejným knihám s tajným obsahom
Tieto články sa často vyskytujú pri Vedeckom bulvári, majú podobnú štruktúru. Hovoria o knihách v ktorých je napísané ako zdravo žiť a udržať sa zdravý do 120-tky. Začínajú tým, že treba jesť veľa zeleniny, mať vhodnú stravu, pohybovať sa a zbaviť sa stresu (prosto veci, ktoré vieme všetci, ale len málokto ich dodržiava, PS: zdravý životný štýl skutočne nie je alternatívna medicína). Nasleduje odstavec o tom, ako nám chcú farmafirmy zle a vynakladajú miliardy na utajenie liekov na rakovinu (no najskôr vynaložia dve miliardy na ich výskum), AIDS a zlatú žilu. Hoci sa samotný autor obáva likvidácie, vydá knihu, kde to všetko prezradí, ale nemá dôkazy, lebo boli zahladené všetky stopy. Nasledujú nejaké vety o tom ako úspešné predchádzať civilizačným ochoreniam.
Väčšina článkov tohto typu sa podobá ako vajce vajcu, spomína sa v nich biznis, peniaze, korupcia, tajomstvá, pravda a miznúce alebo neviditeľné dôkazy. Konšpirátori ich prosto milujú.

Nové „lieky“
Ak sa predchádzajúci druh článkov na seba podbal ako vajce vajcu, tieto sú písané cez kopirák, stačí zmeniť názov liečivej rastliny. Vždy ide o čisto prírodný produkt, najčastejšie o rastlinu vyskytujúcu sa v Amazónii , Číne, alebo z iného strašne vzdialeného miesta (zaujíma ma či v Južnej Amerike sa píšu články o zázračných rastlinách zo Slovenska).  Daný produkt, vždy lieči všetky formy choroby (nezáleží na etiologickom agnese, alebo druhu rakoviny), dokonca mnohé liečia aj viacero chorôb naraz a menia účinok podľa potreby. Najčastejšie sa jedná o lieky na rakovinu (na jednej konšpiračnej stránke som ich napočítal okolo 36 za 15 minút prezerania stránky) alebo iné smrteľné ochorenie. Vždy je tam zdôraznené, že dané produkty nemajú žiadne vedľajšie účinky, lebo sú čisto prírodné.
Medzi ďalšie znaky patrí absencia akýchkoľvek čísel, namiesto nich používajú frázy ako „už to mnohým pomohlo“, „mnohí tomu neverili, ale keď to vyskúšali…“, „naozaj to funguje“, „skutočný príbeh“. K tomu sú pripojené príbehy ľudí, ktorým to už pomohlo, často s emotívnym zafarbením. No vždy sa tam vyskytuje fráza : „…ale výroba lieku by bola pre farmaceutické spoločnosti nerentabilná…“, čo je, ak by liek fungoval, hlúposť, alebo „farmaceutické spoločnosti ho nechcú vyrábať lebo by bol príliš lacný“. Ak je možné článok komentovať, medzi prvými komentármi nájdete: „A kde si to môžem objednať?“, adresu na e-shop s daným produktom a „aj mojej kamarátke to pomohlo, vyliečila sa za týždeň“.

Nové liečebné metódy
V zásade to je rovnaká kategória ako  Nové lieky, ale propagujú sa tu lacné liečebné postupy, ako ťahanie uší pri mozgovej príhode, autohomeopatia (autopatia), pitie vlastného moču (urinoterapia), či rezanie si kože a vkladanie cíceru do rán. Vždy obsahujú príbeh pani Márie, ktorej tento postup zaručene a stopercentne pomohol.

Rokmi overené metódy
Tieto články majú najviac priaznivcov a ľudí čo si myslia, že im to pomohlo. Patrí sem liečba oregánovým olejom, sódou bikarbónou, technickým bielidlom, homeopatia a iné. Často ide o produkty Nobelovej choroby [5], či pôvodnú myšlienku stvoril niekto, kto má skutočný titul.
V článkoch nikdy nezabudnú spomenúť srdcervúci príbeh o tom, ako im to zachránilo život, že jej verí mnoho ľudí,  ako metóda funguje na celú škálu chorôb. Nezabudnú sa posťažovať ako im medicína neverí a k tomu ich ešte aj ohovára, občas to zaklincujú to vetou: „Vy a vaši vedci nikdy nezistíte ako a či to [doplňte podľa potreby] funguje, ale my vieme, že to funguje!“. Alebo rovno zaútočia na klasickú medicínu, napríklad, že lieky sú plné jedu (často je to spomínané s chemoterapiou a antibiotikami) a oni sú práve tí, čo vám pomôžu prekonať škodlivé účinky týchto jedov. Následne sa odvolajú na „nezávislých expertov“, ktorí naveky zostanú v anonymite a potvrdia im ich teóriu. Ostatné znaky preberajú z kategórie Nové lieky.

Antivax články nízkej úrovne
Vyznačujú sa najemotívnejším obsahom zo všetkých druhov šarlatánskych článkov, vyhlasujú, že očkovanie zabíja deti. Útočia najmä na nerozhodných rodičov a vytvárajú rozhodovaciu paralýzu (prokrastináciu). Neprinášajú dôkazy, ani sa o to nesnažia, len plno emotívnych príbehov a šokujúce odhalenia. Často sa stáva, že prekrúcajú fakty, využívajú demagógiu („vakcíny sú dopované živými vírusmi, to preto, aby spôsobili pandémiu“) a hlavne nerozlišujú kauzalitu a koreláciu a ani zďaleka nevedia čo je to implikácia.
Témy týchto článkov sa točia dookola stále okolo toho istého: skorumpované zdravotníctvo, hliník, nebezpečenstvo v obsahu vakcín, autizmus, nefunkčnosť vakcín, všetky civilizačné choroby spôsobuje očkovanie a príbehy typu : mojej dcére/synovi po očkovaní diagnostikovali toto a toto.
Síce sa to netýka priamo obsahu článku, sú k nemu priložené naozaj nekvalitné koláže obsahujúce jedno nevinné dieťa, aspoň päť ampuliek s vakcínami a jednu injekčnú striekačku držanú rukou v latexovej rukavici.

Antivax články vysokej úrovne
Tieto články sú najviac podobné serióznym článkom a preto aj najviac nebezpečné. Ako jediné obsahujú čísla (najčastejšie vyjadrujúce absolútnu početnosť), grafy a zdroje. No relevantnosť týchto zdrojov si treba dôkladne preveriť (absolvent homeoaptickej univerzity nie je odborník na epidemiológiu). V článkoch sa vyskytujú ukážkové príklady bad scinese, najmä zdôrazňovanie a vyberanie tých faktov, ktoré sa im hodia, nesprávne používanie metrík, pravdepodobností a štatistýk („V roku 2009 bolo v SR 289 prípadov čierneho kašľa a zo 131 prípadov so známym očkovacím statusom bolo 88,5% plne očkovaných a 4,5% čiastočne očkovaných.“ –  Bayes[3] sa musí obracať v hrobe, pretože daná veta nehovorí absolútne nič o pravdepodobnosti, že očkovaný jedinec ochorie).
Hoci tieto články vyzerajú na prvý pohľad vierohodne, stále trpia ilúziou jednoduchého sveta, stretávame sa v nich najmä s tým, že akúkoľvek chorobu diagnostikovanú po podaní prvého očkovania automaticky pokladajú za kauzálny následok očkovania (napr. potvrdené homeopatickým vyšetrením). Nikdy v tom nehrá rolu životný štýl, skryté ochorenia, pasívne fajčenie ani vrodené predispozície.  Vymiznutie mnohých ochorení spájajú zo zlepšením hygieny a očkovanie s tým nemá nič spoločné. V článkoch sa snažia ukázať, že je absolútne neúčinné, popierajú kolektívnu imunitu a dehonestujú epidemiológiu ako vedu.
Pri prehliadaní českých a slovenských článkov tejto kategórie, všimol som si, že autori majú výrazné prepojenie s homeopatiou, buď sú sami homeopati alebo väčšina zdrojov (čerpania informácií) pochádza od homeopatov, no samotná homeopatia nie je v týchto článkoch spomenutá.

Seriózne články
Na porovnanie uvádzam čim by sa mal vyznačovať seriózny článok.
Zdroje, zdroje a ešte raz zdroje – písané ľuďmi so skutočným vzdelaním v odbore v ktorom publikujú, zdroje s najvyššou hodnotou pochádzajú z profesných knižníc.

  • Priamo v článku sa odvoláva na zdroje.
  • Nešpekuluje.
  • Ak je v článku uvedený názor autora, tak je jasne označený ako jeho názor.
  • Čo sa dá je v článku kvantifikované (sú tam čísla), vyhýba sa vágnym pojmom ako „mnoho“, „asi“.
  • Neprináša senzáciu.
  • Nemá citové zafarbenie.
  • Skutoční vedci nepotrebujú aby ste im verili, oni majú na svoje tvrdenia dôkazy.

Čo sa týka skúmaných medicínskych článkov ani v jednom sa neobjavili slová ako „biznis“, „priemysel“, „predajnosť“,… prosto v medicínskej vede sa nerieši to, či a koľko sa tým zarobí.

Zdroje
[1] http://sk.wikipedia.org/wiki/Logick%C3%BD_klam
[2] http://cs.wikipedia.org/wiki/Argumenta%C4%8Dn%C3%AD_klam
[3] http://en.wikipedia.org/wiki/Bayes’_theorem
[4] http://cs.wikipedia.org/wiki/Bulv%C3%A1rn%C3%AD_m%C3%A9dium
[5]http://www.priznaky-projevy.cz/nezarazene-nemoci/nobelova-nemoc-nobelova-choroba-priznaky-projevy-symptomy
[6] http://www.martinus.sk/?uItem=63381
[7] http://is.muni.cz/th/179345/fss_m/Eva_Semelova_-_Diplomova_prace.pdf

2 myšlienky na “Kategorizácia šarlatánskych článkov