Miracle mineral solution alebo mám málo starostí ? ? ?

Starší článok na túto tému sme trochu upravili:

MMS alebo CDS je v poslednom období horlivo predávaný, propagovaný alternatívny bullshit používaný na liečenie hepatitídy, malárie, herpesu, tuberkulózy, rakoviny, sklerózy multiplex, AIDS a pre všetky najobávanejšíe choroby, ktoré strašia ľudstvo posledné desiatky rokov. Na stránkach venujúcich sa alternatívnej medicíne denne dostanete rady o tom načo a ako použiť MMS v prípade choroby, a teda je táto látka prezentovaná ako všeliek . Pravda je však úplne inde.

Najprv trochu histórie o čo vlastne ide. MMS sa dá opísať jednoducho – je to priemyselné bielidlo zmiešané s potravinárskou kyselinou (napr. citrónovou). Ak vám to znie ako niečo, čo si šlahajú smažky niekde v rozpadnutej ruine, tak v tomto prípade túto zmesku oklamaní ľudia (našťastie „iba“) pijú. To je základný spôsob podania, ale existujú už aj variácie s inhalovaním, kúpaním sa a pod. Pýtate sa kto a prečo by preboha popíjal niečo podobné? Prvý faktor sme uviedli už v úvode – zmeska má reputáciu zázračného všelieku, a ľudia radi jednoduché riešenia. K druhému faktoru sa dostaneme na záver článku.

Ten, kto toto celé vymyslel, sa volá Jim Humble. Tento pán s výzorom dobrosrdečného deduška bol tuším geológ, ktorému z nejakého dôvodu jedného dňa pri práci v Afrike skrsol nápad liečiť týmto maláriu. Pokiaľ o Humblovi začnete čítať viac, zistíte, že v hlave to má pomotané viac, ako sa na prvý pohľad zdá (tituluje sa „biskup“). Osoba Jima Humbla však nie je až taká dôležitá. Ak vám Janko z Výplachu povie na ulici, že máte vypiť na zdravie autobatériu, na 99,9% to neurobíte.

To, ako môže 0,1% iracio prekonať 99,9% racio je štandardný príbeh šarlatánskej liečebnej metódy. Máme tu metódu, ktorá je nezmyselná (a ako uvidíme ďalej, v tomto prípade aj nebezpečná) a ktorej je treba dodať „vedecký“ alebo racionálny punc. Je to klasický postup, kedy máme „niečo“ a ideme na to napasovať akože vedu. Ako keď zo Žiguláka idete pilníkom a kladivom vyklepať auto v tvare Ferrari. Teda postup opačný ozajstnému vývoju nového lieku, kedy začíname najprv vedou, konkrétne vedou v petriho miske a následne sa posúvame k vede na človeku až do konečnej podoby „niečoho“ – hotového lieku s klinickým využitím. To je však zdĺhavé a drahé, keďže na krk vám narozdiel od šarlatánov dýcha kdejaký úrad, ktorý po vás chce, aby ste dokázali účinky, a že tým neotrávite pol planéty. Proces vývoja v medicíne a farmácii je rizikový aj z hľadiska toho, že sa môže kdesi zaseknúť, napríklad, že váš zázrak z petriho misky (in vitro) sa v reálnom pokuse in vivo ukáže ako nepoužiteľný…a tak podobne.

My sa však namiesto vedy spoľahneme na náš rozprávačský talent a fakt, že po svete chodí dosť ľudí čo uveria, že Mesiac je hologram. Svet rozprávok o tom, ako vlastne to MMS funguje, je bohatý. Keďže ide o zlúčeninu chlóru, najjednodušie je použiť analógiu so Savom (hltači bielidla ju strašne nemajú radi), ktoré je rovnako na báze chlóru a je to veľmi dobrý dezinfekčný prostriedok. Aj malé deti vedia, že voda na kúpalisku je chlórovaná, aby sa bazén nepremenil na žumpu. Zmiešanie chloritanu sodného s kyselinou spustí chemickú reakciu, ktorej výsledkom je uvoľňovanie plynu – oxidu chloričitého, ktorý má spomínané dezinfekčné účinky. Z tohto pohľadu by sme teda mohli uvažovať, či to takto nemôže fungovať. Môže? Narazíme na 2 podstatné problémy:

1. Ľudské telo nie je záchodová misa. Medzi antimikrobiálnym liekom (napr. antibiotikom) a dezinfekčným prostriedkom je podstatný rozdiel. Dezifekciu aplikujeme na to miesto, kde má pôsobiť – napr. potierame pacientovo telo v mieste, kde bude operačná rana, aby sme odstránili kontaminujúce baktérie z povrchu (preto ste sa po operácii prebudili oranžoví). Antibiotikum – teda liek na vnútorné použitie (rovnako, ako sa používa MMS, per os) sa musí najprv vstrebať, následne krvou rozniesť po tele a následne sa dostať do miesta pôsobenia. Takže – podstatná otázka – bolo preukázané že MMS sa žo žalúdka resp. tráviacej trubice vstrebáva v dostatočnej koncentrácii a že je schopné sa distribuovať do miest, kde má pôsobiť (v dostatočnej koncetrácii) a že tu aj pôsobí ? Odpoveď je jasná a podstatná – NIE!! O fakte, že antibiotikum musí byť toxické pre mikroorganizmy ale netoxické pre makroorganizmus radšej pomlčím. Napijete sa Sava aby ste si to overili? Asi nie…

2. MMS má liečiť všetko. Je tu však problém, že ani zďaleka nie všetky ochorenia sú sposobené mikroorganizmami. Čo s tým?

Tu sa dostáva k slovu ďalší častý jav na poli šarlatánskom – prelínanie sa nezmyslov. A tak, keď žiaden pôvodca choroby nie je, tak si ho jednoducho vymyslíme. Internet, a predovšetkým fóra MMS užívateľov sú plné vyjadrení o parazitoch, ktorí z pacientov vychádzajú po užívaní MMS a pod. Je to naša známa teória o všadeprítomných parazitoch.
Vlastne, prečítajte si:
prazity1

Áno, toto je realita internetových fór o MMS a najväčších „odborníkov“ naň. Argumenty často pridáva aj sám Humble, ktorý sa na MMS snaží napasovať rôzne teórie o kladných a záporných nábojoch patogénov a prospešných baktérií, avšak nemá problém porovnávať bunkovú membránu a stenu čreva – zdá sa, že biológii skutočne „rozumie“.

Ak sa trochu zamyslíme, vyvstanú ďalšie otázky, ktorých odpoveď by mali propagátori užívania MMS vedieť poskytnúť, avšak nikdy sa ich nedočkáte: „Ako to, že MMS nepôsobí na pozitívnu bakteriálnu flóru?“ „Ako to, že MMS lieči zároveň protichodné ochorenia – napr. reumatické a autoimunitné ochorenia a AIDS – imunodeficit?“ „Ako je možné, že jednoduchá anoorganická molekula má selektivitu len voči chorým bunkám, dokonca rozozná bunky nádoru od zdravých?“….a tak by sme mohli pokračovať. Uzavrime to: MMS = všeliek = pozor!PODVOD. O účinnosti MMS neexistujú žiadne dôkazy, okrem svedeckých výpovedí – tzv. anecdotal evidence. A ako dobre vieme – anecdotal evidence = NO EVIDENCE. O farmakologických vlastnostiach MMS neexistuje žiaden výskum. Žiaden výskum nikdy nepotvrdil účinnosť tejto metódy a jej aplikovanie je teda bezočivým šarlatánstvom.

Niečo podobné platí o homeopatii, ktorá tak isto nie je ničím iným, ako kolosálnym placebom. Cukrové guličky však nikomu neublížia (aspoň nie priamo). Čo takto MMS?
Pri MMS sa musíme zamerať na dve látky. Na samotný chloritan sodný, ktorý v „dávke“ môže zostať aj po pridaní kyseliny citrónovej. Druhá dôležitá látka je oxid chloričitý, ktorý sa zo zmesi uvoľňuje. Netreba zabúdať ani na to, že v žalúdku je kyselina chlorovodíková. Jedná sa o silnú kyselinu, ktorej chemické vlastnosti sú iné ako slabej organickej kyseliny citrónovej.  O tom, čo sa udeje so zmesou si môžete prečítať v článku na osud.biz. Ako sa uvádza aj v článku, všetky produkty reakcie sú „chuťovky“.

Samotný chloritan sodný môže telu spôsobiť vážnu ujmu. Samozrejme, závisí na množstve. Z príkladov čo sa môže stať uvedieme niekoľko kazuistík. V tejto nájdete prípad obličkového zlyhania po otrave chloritanom sodným. Národné toxikologické informačné centrum SR vydalo k MMS varovanie v časopise lekárnik. V ňom nájdeme niekoľko kazuistík, aj tu sa vyskytuje obličkové zlyhanie – kazuistika č. 2. Všimnite si, že aj v tomto prípade ide o miešanie šarlatánstiev, kde si pacient liečil prekyslený organizmus. Po užití MMS sa v kazuistikách vyskytujú aj smrteľné prípady – žena, ktorá zomrela 12 hodín po užití MMS ako prevencie malárie. Aj autor nášho článku sa stretol s prípadom, kedy užitie MMS spôsobilo pacientke 3-dňový pobyt na metabolickej jednotke intenzívnej starostlivosti.

Oxid chloričitý je však väčšia chuťovka. O tejto látke môžeme spokojne vyhlásiť, že sa jedná o jed. Pozrime sa, čo o ňom hovorí klasifikácia podľa NFPA 704.

NFPA704-chlorinedioxidePodstatná je modrá trojka a OXY. Modrá trojka hovorí o tom, že po krátkom vystavení sa látke hrozí vážné dočasné poškodenie zdravia s možnými trvalými následkami. OXY nám hovorí, že látka je silným oxidantom – a to naše bunky, hlavne ich lipidové bunkové membrány, nemajú rady. O tom, aké škody môže napáchať sa podrobne rozpisuje Dr. Segura v článku, ktorého preklad nájdete na osud.biz. O možnom neblahom vplyve subchronickej intoxikácie oxidom chloričitým je pomerne málo výskumov, hlavne na humánnych modeloch, avšak zvieracie modely (primáty) naznačujú možný vplyv na fungovanie štítnej žľazy a imunity. Podrobnú správu o rizikách MMS vydáva belgické toxikologické centrum, ktoré nevynecháva ani dôležitý fakt, že užívanie MMS môže oddialiť účinnú liečbu. Správa je bohužiaľ vo francúzštine a mne sa ju momentálne naozaj celú prekladať nechce. Oxid chloričitý, okrem iného, výrazne dráždi dýchacie cesty a iné sliznice – na to sa jeho užívatelia často sťažujú.

Pred MMS varuje FDA, a to viackrát. Tak isto ako potravinárska agentúra Spojeného kráľovstva. Pred MMS sa majú na pozore aj v ČR. A v neposlednom rade k nemu varovny postoj zaujal aj náš Úrad verejného zdravotníctva. Áno, dnes je v móde byť antisystémový. Toto ale nie je predvolebná kortešačka, a ak vám raz verejní zdravotníci hovoria, že nemáte piť čistič bazénov, tak ich skrátka treba počúvnuť, a to hlavne v prípade, že máte zdravý rozum utopený v modrom facebookovom mori.

Aby sme boli tradične prehnane korektní, treba povedať, že ako pri všetkých jedoch, aj v tomto prípade „dávka robí jed“. Áno, oxid chloričitý sa používa na úpravu vody a po kúpaní sa na plavárni vám obličky nezlyhajú. My sa však nebavíme o laboratórne titrovaných podmienkach, kontrolovaných hygienikmi. Bavíme sa o pokútne a na čierno predávanej zmesi, u ktorej nemáte ani istotu, čo tam v skutočnosti vo fľaške je. Ako sme vyššie uviedli, pre užitie MMS neexistuje žiadny racionálny dôvod – účinky nemožno očakávať žiadne.

Prečo bezdôvodne riskovať zdravie s jedovatými chemikáliami?

A otázka prečo tomu ľudia tak veria? Ťažko na ňu odpovedať, avšak po sledovaní viacerých FB skupín, ktoré sa tomuto šarlatánstvu venujú som dospel k názoru, že je to nejaký kolektívne udržiavaný blud. Ľudia sa schádzajú a navzájom podporujú svoje presvedčenie o tom, ako to funguje. Do toho prichádza vplyv veľkých guru, ktorých tu nebudem menovať, a ktorých pseudovedecké vystupovanie a pseudovedecké nezmysly dodávajú ten správny vedecký „punc“. Nechýba samozrejme klasická nenávisť voči lekárom a odhováranie od liečby. Smrteľná kombinácia.

sehnalsehnal2sehnal3

Spoluautor článku: Kamil Knorovský

2 myšlienky na “Miracle mineral solution alebo mám málo starostí ? ? ?

  1. Spätný odkaz Parazity pani Bláhovej | Lovci šarlatánov

  2. Spätný odkaz Rezonujúci kráľ šarlatánstiev | Lovci šarlatánov