Rezonujúci kráľ šarlatánstiev

Možno sme už v niektorom z článkov označili za absolútny „Olymp“ šarlatánskych metód MMS alebo nejakú inú podobnú volovinu, ktorú vrhol na svet internet či mozog pripálený africkým slnkom. Neviem, zato však v poslednej dobe mám pocit, že ťahanie peňazí z ľudí totálnym nezmyslom dotiahla na božskú úroveň práve jedna metóda – biorezonancia. Nepočuli ste o tom ešte? A čo slová ako Zapper, Diacom alebo niečo podobné. Viacerí ľudia nám už v správe, komentároch a podobne písali a chceli vedieť čo my na to. Dlho som to odkladal, keďže v tomto prípade ide priam o mágiu na spôsob Harryho Pottera (J. K. Rowling, odpusť), kde sa niet čoho chytiť. Čo tým myslím, k tomu sa dostaneme neskôr.

Tento článok má mať však dve roviny. V tej prvej sa zamyslíme, prečo ľudia vyhodia desiatky, až stovky eur za nezmysel, ktorý je možné prirovnať k predávaniu teplého vzduchu. Nie, nie je to nedostatok inteligencie, ak ste si povedali, že vám by sa nemohlo stať, že naletíte podvodníkom, ste na omyle. Aj ľudia inak veľmi obozretní môžu ľahko podľahnúť (Tučna o svojej skúsenosti napísal blog). Prípadne si pozrite dokument Šmejdi. Prečo ľudia uveria šarlatánom a v lepšom prípade na to doplatí len ich peňaženka (v tom najhoršom na to doplatia životom) je otázka, na ktorú nájdeme odpoveď v diskusiách a sťažnostiach ľudí – pacientov, ktorí sú nútení so svojím problémom navštíviť lekára alebo vo všeobecnosti zdravotnícke zariadenie. Nebudem tu teraz do podrobností rozpisovať všetky neduhy nášho zdravotného systému (a že ich je), vyberiem situáciu, ktorá je v ostrom kontraste s tým, čo sľubujú biorezonujúci šarlatáni. Nikomu snáď netreba dokresľovať na akom stupni je dnes vedecká medicína – čo odbor, to samostatná veda. Nárast nových poznatkov a hlavne ich odraz v praxi vo forme postupov vedie dnes k tomu, že na samostatné podobory sa rozpadávajú aj predtým ucelené lekárske špecializácie – napr. arytmológia, preventívna kardiológia, atď. v rámci kardiológie ako takej. Do pacientskej reality sa to premieta v tom, že je čoraz menej pravdepodobné, že všetky potrebné náležitosti so svojím zdravotným stavom vyrieši na jednom mieste. V procese stanovovania diagnózy okrem anamnézy a fyzikálneho vyšetrenia zohrávajú dôležitú úlohu rôzne špecializované vyšetrovacie metódy – či už je to echokardiografia u kardiológa,  ultrazvuk brucha či CT u rádiológa alebo napr. endoskopické vyšetrenie gastroenterológom. A veľké množstvo ďalších. Všetky tieto metódy vyžadujú okrem špeciálneho (a často mimoriadne drahého) vybavenia hlavne skúseného vyšetrujúceho – to zaručuje vysokú výťažnosť vyšetrenia. K tomu ešte rôzne odbery, ktoré tiež nie sú na počkanie. Pre pacienta to však znamená, že musí navštíviť aj 2-3 ambulancie, niekedy aj viac, než bude mať v ruke reálny výsledok = diagnózu. Pri našom systéme to môže trvať pár dní, ale aj pár mesiacov.

Otravné, čo? Hlavne, ak k tomu máte malé deti, alebo prácu, ktorá nepustí. A tu zrazu príde človek, ktorý vám povie, že všetky vaše diagnózy odhalí za pár minút. Navyše má krásnu „ambulanciu“, má vždy čas a pod. Kto by to nechcel, hlavne keď nejaký problém riadne tlačí. Človek je tvor pohodlný, má rád ľahké, rýchle a jednoduché riešenia. Rýchlo a ľahko sa dostať k tomu, čo chce (klienti nebankoviek by vedeli hovoriť). Rozdiel medzi okamžitou pôžičkou bez potvrdení, 40% ziskom za nič a týmto zázrakom však nie je žiaden – ostane vám v lepšom prípade prázdna peňaženka a pocit, že vás práve v piškvorkách porazila opica. Neostaneme len pri priam magickom určovaní diagnóz, po ruke je hneď aj správna terapia – ešte magickejšia a lákavejšia, prachy-neprachy. Tak poďme k tomu, o čom to vlastne píšem.

Dlho som nevedel ako o biorezonancii napísať. Je to totiž taká volovina, že nájsť nejaký seriózny výskum, ktorý by sa zaoberal jej použitím a účinnosťou nie je jednoduché. O čo vlastne ide – pozrime sa na to, čo nám povedia samotné stránky, ktoré ju ponúkajú. Na Slovensku je ich dosť, a často sa pri svojej činnosti odvolávajú na rôzne „certifikáty“, ktoré však nie sú nič iné, ako potvrdenia vystavené tým, kto im ich prístroje predal, že absolvovali rýchlokurz ich obsluhy (narozdiel od licencií (kódov) lekárov, ktoré vydáva Úrad pre dohľad nad zdravotnou starostlivosťou na základe kvalifikácie). Prvá z nich:

„DIACOM je nízkofrekvenčný prístroj, ktorý umožňuje zistiť prítomnosť patogénnych mikroorganizmov ako sú parazity, baktérie, vírusy a plesne. Najväčšiu záťaž v našom organizme tvoria parazity a vírusy, ktoré produkujú toxíny. Baktérie v našom tele sa prirodzene šíria najmä nevhodnou stravou. Neskôr napádajú naše bunky v tele a tým poškodzujú tkanivá.“
„Každý orgán, každá bunka či každý parazit má svoju príznačnú frekvenciu. Prístroj DIACOM pracuje na princípe porovnávania biorezonancie ochorení, ktoré sú uložené v počítači a možných ochorení alebo parazitov v našom tele.“

Poďme k ďalšej stránke:

„Prístroj DIACOM pracuje na princípe biorezonancie, merajú a analyzujú sa informácie, ktoré má náš vlastný mozog o vlastnom tele a sú uložené v našom podvedomí. Tieto informácie sú komplexné, pretože každá živá bunka v tele je prepojená s mozgom cez nervovú sústavu a podáva o svojom stave informácie vo forme elektrických signálov. Náš mozog vie o každom orgáne, aký má problém. A práve tieto jemné signály prístroj DIACOM dokáže detekovať.
……
Počas vyšetrenia na tomto prístroji sa cez zvukové slúchadlá vysielajú špeciálne frekvencie, ktoré rezonujú s bioprúdmi ľudského tela, tým sa tieto bioprúdy zosilňujú a cez citlivý snímač v slúchadlách sa snímajú  a posielajú naspäť do prístroja Diacom. Tam sa analyzujú v počítači a zobrazujú sa na obrazovke. Tieto frekvencie z pacientovho tela sa porovnávajú so signálmi zdravého tela a s frekvenciami samostatných patogénov. Porovnaním dá sa  určiť  druh patogénov v tele a veľkosť poškodenia orgánov. Nájde sa teda to čo spôsobuje ochorenia – teda rôzne mikroorganizmy, ako sú baktérie, vírusy, plesne, chlamídie, borélie, helicobacter, tiež pesticídy, chemické látky atď. a tiež parazity, ako sú škrkavky, hlísty, motolice, zvieracie nákazy a pod., ktorých výskyt výrazne stúpa. Prístroj presne určí,  v ktorej časti vyšetrovaného orgánu sa patogény nachádzajú.“

Ako som už spomínal, nezostávame len pri „diagnostike“, biorezonanciu možno použiť aj na terapiu – označovanú ako Zapper. Viď stránka:

„Písal sa rok 1920 keď mladý vedec Royal Raymond Rife pri svojich vedeckých pokusoch prišiel na úžasný objav. Pod svojím – doteraz neprekonaným – mikroskopom mohol vidieť a izolovať rôzne baktérie, vírusy, rakovinové a iné nádory. Následne skúmal ich správanie počas pôsobenia elektrického prúdu, resp. elektromagnetického žiarenia rôznych frekvencií. A tu nastal ten okamih, kedy sa pri niektorých frekvenciách pozorované patogény zničili.
Rife postupne dokázal, že každý mikroorganizmus má svoju rezonančnú frekvenciu, a keď naňho pôsobíme elektrickým signálom o tejto frekvencii, tak ho jednoducho zničíme – praskne jeho bunková membrána.“

Tak – strácate sa v tom? Nečudujem sa, ak áno a v tom prípade ste zrelí na ošklbanie. Ukážem vám ako sa to robí. Stačí, ak z vyššie uvedených odstavcov vyberieme tie správne kľúčové slová:

1. Používať treba zložité, vedecky znejúce slová: rezonancia, frekvencia, analýza, signály, detekovať, bioprúdy…..no schválne, vylovíte z pamäti na počkanie definíciu slova rezonancia, čo do vás vtĺkala pani (alebo dokonca ešte súdružka) profesorka na fyzike kdesi v temných dobách stredoškolských? Málo kto z nás. Bolo by však trochu smiešne odmietnuť toho milého „terapeuta“ a jeho metódu, keď poriadne nerozumiete o čom hovorí, že? Kto by chcel vyzerať hlúpo a ešte byť drzý…ešte by sa urazil, že neveríte jeho 3-hodinovému kurzu obsluhy, ktorý bol v cene prístroja…
(Tak, korisť už je nalomená, pretože sa cíti ako debil….teraz to chce druhý zásadný krok – VYSTRAŠIŤ!)

2. Použite správne slová, ktorých sa každý bojí: patogény, baktérie, vírusy, parazity (!), toxíny (!), plesne, nevhodná strava (a výčitky svedomia za pivovo-chipsové obžerstvo pri včerajšom futbale sú už zasiate), helicobacter, pesticídy….no, a už je vtáčik lapený. Predstava toho, ako vám črevami a ktovie čím ešte prúdia roje červov a inej nechutnej hávede a zamorujú vám telo „toxínmi“…..racio je zadupané do zeme dokonale, a nepreberie ho ani trojciferná suma, ktorú to celé bude stáť. Dozvedáte sa vlastne, že vaše telo nemá ďaleko k žumpe, a v takom stave predsa nemôžete ísť domov. Navyše, všetky tie parazity a spol. môžu aj za vašu …….. (doplňte si akúkoľvek chorobu, ktorá vás trápi). Je to jasné, konečne je TU a TERAZ riešenie.

3. A ak by predsa len nacvičený prejav nedodával autoritu nositeľa Nobelovej ceny, treba sa odvolať na povolanejších – „VEDCI“. Najčastejšie narazíte na dve mená – Royal Raymond Rife a Hulda Clark. Ale o nich neskôr.

Ako v mojom obľúbenom filme Kolja povedal kapitán Novotný mistru Loukovi „No tak srandiček bylo dost, a teď budeme klopit!“:

O čo vlastne ide, alebo – o čo by teda malo ísť sa dá povedať veľmi jednoducho. Celý tento nezmysel má stáť na princípe, že patogény a choré bunky vášho tela majú vysielať striedavý prúd resp. nejaké vlnenie o nejakej konkrétnej frekvencii, ktorú prístroj odmeria a podľa jej hodnoty jej priradí diagnózu. Následne je možné do tela vyslať striedavý prúd, ktorého frekvencia bude opäť presne stanovená podľa diagnózy a tento prúd presne zacieli a zničí bunky a patogény s rovnakou frekvenciou.

Sci-fi? Áno, presne tak. Celé je to holý nezmysel, pre ktorý nenájdete žiadny seriózny dôkaz, dokonca ani pokus oň, pretože je to jednoducho nereálne.

Povedzme si kde je realita v rámci elektrického prúdu a ľudského tela. Bunky nášho tela obklopujú svojou bunkovou membránou vo svojom vnútri vnútrobunkovú tekutinu, ktorá má určité zloženie, hlavne čo sa týka iónov tj. elektricky nabitých atómov a iných elektricky nabitých molekúl. Bunky sú obklopené tekutinou, ktorá tak isto obsahuje určité množstvá nabitých častíc. Ich zloženie je však značne odlišné, a tým pádom je na oboch stranách bunkovej membrány rozdielny elektrický potenciál. A kto si trochu spomenie na stredoškolskú fyziku a chémiu, spomenie si na to, že rozdiel potenciálov je základ pre vznik elektrického napätia. Takto vzniká pokojový membránový potenciál buniek a na podobnom princípe sa dejú aj jeho zmeny, ktoré sú podkladom vzniku a šírenia akčného potenciálu. Ten je základom pre činnosť neurónov alebo napr. svalových buniek. Nebudeme sa ďalej zaoberať podrobnosťami, uvedieme si príklady kde reálne tieto slabučké elektrické prúdy môžeme využiť v diagnostike – najlepším príkladom sú EKG a EEG teda elektrokardiogram a elektroencefalogram. Mozgové a srdcové tkanivo predstavujú nahromadenie veľkého množstva buniek s výraznými zmenami elektrických potenciálov ako odraz ich činnosti. V prípade, že v tesnej blízkosti umiestnime elektródy (na hruď, hlavu, končatiny), môžeme citlivým voltmetrom merať ich súhrné zmeny v čase. Treba si však uvedomiť, že aj v tomto prípade snímame len zmeny tkaniva ako celku, nie jednotlivých buniek. Ak pri infarkte myokardu odumrie určitý kus srdcového svalu, je možné vidieť zmeny v elektrickej aktivite v srdci (mŕtve srdcové tkanivo má iné elektrické vlastnosti, resp. nemá žiadne) a na základe priestorového rozmiestnenia elektród na hrudníku a končatinách môžeme orientačne určiť polohu odumretého miesta v srdci. V žiadnom prípade nemožno určiť ktoré konkrétne bunky sú poškodené. Ešte viac sci-fi je predstava, že vyslaním prúdu o určitej frekvencii do tela možno ničiť konkrétne bunky napr. napadnuté vírusom, a to dokonca na základe frekvencie. Áno, presne taká je predstava – táto zdravá bunka má frekvenciu X, a preto ju prúd nezničí, zatiaľ čo táto napadnutá vedľa má frekvenciu Y a na princípe „rezonancie“ ju prúd prechádzajúci telom zasiahne a zničí. Predstava, že takto dokážeme na diaľku zacieliť napr. bunky tela červa a ešte ho aj zničiť – za takého schopnosti by sa snáď nemusel hanbiť ani majster Yoda a jeho midichloriany. Je to prosto absurdný nezmysel. Nezmysel, za ktorý zaplatíte vaše ťažko zarobené peniaze. Ak sa pozrieme na reálne terapeutické využitie elektriny v medicíne ide buď o presne cielené elektródy priamo v tkanive v prípade kardio- a neurostimulátorov alebo o nešpecifické pôsobenie elektrického prúdu na orgán ako celok v prípadne elektrickej kardioverzie alebo elektrokonvulzívnej terapie. Aj v týchto prípadoch ide o pôsobenie prúdu na orgány, resp. tkanivá (srdce, mozog), ktoré sú pôsobením elektriny a striedavého prúdu výrazne ovplyvniteľné. To však neplatí o akomkoľvek tkanive a už vôbec nie o bunkách mikroorganizmov, či dokonca o vírusoch, ktoré žiadnu bunku nemajú. O bunkových potenciáloch viac tu a tu.

Nie som prvý, komu nad týmto zostáva rozum stáť. Téme sa venoval aj Quackwatch. Čosi o biorezonancíí sa dočítame v knihe alternativní medicína od prof. Heřta:

“O žádnou rezonanci se ve výše uvedených prípadech nejedná, jde o nepochopení a zkreslení fyzikálního pojmu rezonance. Objektivně nebyla existence biorezonance potvrzena a nebyly prokázány ani účinky biorezonančních metod. Jejich výklad, jak jej podávají autoři, používání mystických termínů a pseudovědeckých formulací, primitivní stavba radionických vysílačůi jasný ekonomický zájem propagátorů biorezonančních metod svědčí o tom, že jde o pouhé šarlatánství.“

Téme sa venovali aj na skepticsbook.com. Aj Ben Goldacre sa k téme biorezonancie a jej údajnému učinku pri odvykaní od fajčenia vyjadril.

Mám vo zvyku v článku predložiť aj štúdie, ktoré poukazujú na (ne)efektivitu tej-ktorej konkrétnej alternatívnej metódy. V tomto prípade je však internet pomerne skúpy, obzvlášť na akékoľvek štúdie pri serióznych ochoreniach, ktoré biorezonanční „terapeuti“ neváhajú „liečiť“. Našiel som túto štúdiu, ktorá sa zaoberá použitím tejto pseudovedeckej metódy v prípade atopickej dermatitídy u detí a jej záver je, že je na …. Pozitívne štúdie, ktoré by pôsobili aspoň trochu seriózne a nezaváňali síce indexovanými, ale obskúrnymi alterno-medicínskymi časopismi som nenašiel. Zato som však zistil, že zjavne s obľubou rezonujú hlavne ruskí výskumníci a ich petriho misky.

Poďme k tým dvom hrdinom, ktorí majú dodať tomuto nezmyslu vedecký punc. Prvý z nich je Royal Raymond Rife. Tento pán, vraj vynálezca, stojí za zrodom samotnej myšlienky biorezonancie, ktorú som zhrnul vyššie. Okrem toho tvrdil, že zostrojil mikroskop, ktorý dokázal vizualizovať aj patogény takej malej veľkosti, ktorá bola pre vtedajšiu techniku (30. roky 20. storočia) pritvrdým orieškom. Samozrejme, že nikomu ďalšiemu sa už tieto pokusy zreprodukovať nepodarilo, čo však nebránilo Rifeovi vytiahnuť konšpiračného žolíka o tom, ako neuznaného génia chcela potopiť americká lekárka asociácia. Rife bol klasický šarlatán, a jeho zázračné prístroje neboli nič viac, ako baterka a pár základných súčiastok generujúcich neškodný a hlavne nepoužiteľný striedavý prúd. To však Rifeovi nebránilo tvrdiť, že tieto prístroje liečia aj tak závažné ochorenia, ako je rakovina.
Rife by možno upadol do zabudnutia ako stovky ďalších podobných, avšak na jeho „objavy“ nadviazala Hulda Clark. Povedať o tejto pani, že nebola vedkyňou, by bolo priveľmi neobjektívne, kedže vedu vo svojom živote študovala, a dokonca mala aj ozajstný doktorát z prírodných vied. Tak ako niektorí iní vedci (niektorí aj s veľkým doktorátom a Bludným Balvanom za podivuhodné učebnice pre študentov) však namiesto sľubnej kariéry skĺzla k pavede a šarlatánstvu. Stala sa naturopatkou, pričom „titul“ získala z neakreditovanej a nedávno zrušenej Clayton College of Natural Health (áno, je to tá korenšpondenčná škola, ktorá rozdávala pseudo-doktoráty aj známym českým postavičkám šarlatánskej scény). To ona vymyslela to, že za všetky choroby, vrátane rakoviny či AIDS môžu parazity a práve týmto  nezmyslom jednej pavedeckej hlavy sa oháňajú niektorí známi bláhoví šarlatáni česko-slovenskej šarlatánskej scény. To, že údajné parazity v nádoroch ešte žiaden patológ v biopsii nevidel je pre nich nepodstatný fakt. Hulda Clark neváhala tvrdiť, že jej prístroje dokážu vyliečiť rakovinu. O to tragickejšie vyznie irónia, že práve rakovina ju zabila. Pripomína to situáciu, keď celá redakčná rada časopisu odmietajúceho existenciu AIDS naň postupne vymrela.

Biorezonancia je skutočne pozoruhodná metóda alternatívnej medicíny. Okrem iného preto, že za nezmysel ju pokladajú často aj zdroje, ktoré majú inak k alternatívnej medicíne a iným nezmyslom pomerne blízko. V Čechách už pred Zappermi varujú aj oficiálne inštitúcie.

Tu sa však absurdnosti nekončia. Poukázali sme, ako ďaleko do ríše science-fiction zachádzajú predstavy a teórie neuznaných vizionárok a vynálezcov. Pozrime sa na záver článku do ako absurdnej hĺbky sú tieto metódy schopné vyprázdniť peňaženky ľudí. V tomto prípade však ide o krutú „literatúru faktu“.

Pozrieme sa na stránku predajcu Zappera. To prvé čo vám padne do očí je disclaimer:

„UPOZORNENIE: Náš výrobok Super Ravo Zapper je frekvenčný generátor a nie je zdravotnícke zariadenie.“

Ó, kde by sme to boli, keby nedajbože predajcovia vzdušných zámkov niesli nejakú reálnu zodpovednosť za nezmysly, ktoré predávajú. Absurdnosť sa však, nekončí, pozrime sa do záložky „Princíp pôsobenia“. Nájdeme tu:

„PRINCIP PŮSOBENÍ tzv. Frekvenčních terapií vám zde bohužel z důvodu legislativy EU nemůžeme dopodrobna vysvětlit. Doporučujeme vám přečíst knihy Dr.Huldy Regehr Clarkové (zejména knihu „Revoluce v léčení nemocí“) a knihu Barryho Lynese („Léčba rakoviny která fungovala!“)
Tyto dvě nesmírně důležité a zajímavé knihy máme v nabídce v tzv. dvojknize – v jedné knize máte tedy obě tyto důležité knihy s mnoha šokujícími informacemi.“

Je neuveriteľné pri čom všetkom sa dá na legislatívu EÚ vyhovoriť. Ak vás táto zo všetkých strán sršiaca serióznosť už neprinútila zatvoriť stránku, pozrime sa koľko Zapper stojí – 12 000 českých korún. To je cena, za ktorú sa dá kúpiť napr. EKG modul pripojiteľný k počítaču. Prelistoval som stránku ďalej a našiel položku „Výskum“. S radosťou, že konečne sa dočkám nejakých štúdií som ju otvoril. Žiaľ, márne, okrem životopisov našich a pár ďalších géniov som nič nenašiel.

Toto však nie je koniec. Pri „zapperovaní“ je nutné držať v ruke kovové valčeky, ktorými do tela prúdi ten zázračný liečivý prúd. Komu by sa chcelo, že áno. A tak je tu riešenie – plazmový generátor (všimnite si že pribudlo ďalšie mega-super-ultra vedecky znejúce slovíčko – plazma). Pri pohľade na tento prístroj ma napadlo, že ide o nejakú súčasť reaktora jadrovej ponorky. V tomto prípade však ide skutočne o magické liečenie. Stačí ho zapnúť, navoliť frekvenciu, posadiť sa a vstrebávať „liečivé vlnenie“. A imaginárne parazity už putujú do imaginárneho pekla. Absurdné? Tak sa pozrite na cenu – 138 000 (!) českých korún. Ak ste začali prepočítavať, kto niečo také kúpi, tak si uvedomte, že za „posedenie“ pri takomto skvelom prístroji „terapeuti“ pýtajú aj 15 eur. Návratnosť investície bude rýchla a potom už plazmová sliepka začne znášať zlaté vajcia. Toto už nemá ďaleko k elektronickej homeopatii, o ktorej písal Tučna.

Ak sa pýtate čo za pekelnú mašinu sa skrýva za touto 6-cifernou sumou, tak odpoveď vám dá trochu hľadania na internete. Plazmové generátory totiž vyrábajú a predávajú aj iní predajcovia. Pozrime sa na túto stránku. Ani tu nechýba disclaimer. To, čo vám však má padnúť do oka, je obrázok generátora v kufri. Je vám ta sklenená guľa povedomá? A čo cena – hmm, „len“ asi 30 000 českých korún. To je ale riadna zmena. Ani tu nechýba výrazný popis plný pseudovedeckých nezmyslov, ktoré len majú urobiť dojem. Hľadajme ďalej narazíme na stránku, kde nás čaká rozuzlenie príbehu. Tu jasne vidíte, čo je ten plazmový generátor vlastne zač. Áno, je to obyčajná plazmová guľa. Taká, čo je na obrázku v úvode článku, tá hračka, ktorej keď sa dotknete, výboje sa zbehnú k vášmu prstu. V tom poslednom prípade „len“ za cca. 600 eur. Ak po nej veľmi túžite, rovnakú dostanete v každom obchode s audiotechnikou za asi 25 eur. Nebude k nej síce ten úžasný popis, ktorý je na poslednej stránke, a ktorý dokonale kombinuje snáď úplne všetky šarlatánske nezmysly (áno, zázračná plazma vám pomôže aj od PREKYSLENIA) ale liečebný účinok bude úplne rovnakýabsolútne ŽIADNY. Vtip? Žiaľbohu nie.

Na záver jedno zamyslenie sa – ak by sme dopodrobna rozobrali mechanizmus fungovania magnetickej rezonancie, značnej časti populácie by znel ako rovnaké sci-fi. O jej užitočnosti sa však majú možnosť denne presviedčať tisíce rádiológov a ich pacientov na celom svete. K jej vzniku viedol zložitý výskum a obrovské úsilie. Áno, na počiatku stála možno ťažko uveriteľná vízia, ktorá nakoniec skrze vedu a technológiu premenila do reálneho prístroja, ktorý slúži ľuďom. Vizionárstvo a schopnosť myslieť za hranice súčasných možností posúva ľudstvo dopredu. Veda a technika skrze svoje metódy umožňujú meniť vízie v geniálne vynálezy. Vízie a teórie s vedou uvedené do reality sú objaviteľstvom. Vízie a teórie bez vedy predkladané ako zázraky – to je len obyčajné šarlatánstvo. Nebohý Christopher Hitchens to povedal jasne: „Čo je vyhlasované bez dôkazu, môže byť odmietané bez dôkazu“

Článok môžete podporiť na vybrali SME.