Tak – podarilo sa mi rozpitvať článok, ktorého prečítanie dalo dosť práce a nervov.
Áno, správne, je z TEJ stránky, ktorú myslíte.
Na úvod – zdravá výživa je základ, ktorý nemusíme priradzovať ku prevencii konkrétnej choroby – jednoducho je to komplexne prospešné celému nášmu telu. Stravovať sa zdravo vôbec nemusí byť zložité, netreba však výchádzať z nezmyselných tvrdení – napr. ako tie v uvedenom článku. Na internete sa nájdu stránky, kde je problematika výživy spracovaná kvalitne, bez bludov.
Vraj je to prednáška nejakého prof. Šachtičku. Ak sktutočne tento človek existuje (Google si to nemyslí), tak jeho filozofia uvažovania je dosť svojská. Už len vyjadrovanie pána profesora je dosť zvláštne, nejde o odborné vyjadrenie zjednodušené pre laickú verejnosť, ale skôr o zmes rôznych termínov, ktoré ale často nedávajú zmysel. O obsahu vyjadrení neskôr.
Celá „prednáška“ je v podstate len sled (alebo skôr znôška) fráz a tvrdení, ktoré sú viac alebo menej chybné. Ku každej by sa dal napísať krátky článok a keby som mal rozpitvať každé jeho jedno tvrdenie, musel by som vysvetliť patogenézu asi 50 chorôb.
Preto som opäť vybral len pár – tie, ktoré mi udreli do očí. Ak sa vám nejaké zapáči a nenájdete ho tu, napíšte do komentára.
„Zlyhanie orgánu alebo jeho funkcie nastáva, keď sa zmení pomer medzi zdravými a porušenými bunkami, ktoré nemajú normálny metabolizmus.“
– Nie, zlyhanie orgánu prichádza vtedy, keď sa jeho funkčné kapacity znížia natoľko, že ani kompenzačnými mechanizmami nie je možné docieliť adekvátnu funkciu daného orgánu. Vôbec nemusia prevážiť postihnuté bunky, ako príklad – stačí malý infarkt myokardu, ale ak je na nesprávnom mieste, môže to vyústiť v tak fatálnu arytmiu, že to skončí smrťou. A zvyšok srdca môže byť absolútne nedotknutý.
„V prípade rakoviny u pacienta predchádzala strava s veľkým obsahom živočíšnych bielkovín.“
– To už môžeme rovno napísať „Vzniku rakovinu u pacienta predchádzala strava.“ – bude to len o málo väčší, nič nehovoriaci nezmysel. Strava plná živočíšnych bielkovín môže podľa výskumov zohrávať úlohu u pacientov s rakovinou hrubého čreva a konečníka. Ide o prípad, keď konzumácia živočíšnych bielkovín ide na úkor konzumácie potravín s obsahom vlákniny, ktorá má protektívny účinok voči karcinómu hrubého čreva a konečníka. Spojenie s inými druhmi nádorov nie je namieste. Nie je profesionálne tvrdiť informáciu patriacu k jednému typu ochorenia a generalizovať ju na celú skupinu.
„Kolagén sa stráca keď je narušené pH a je kyslé prostredie. Akonáhle neodhadneme možnosti trávenia v našom žalúdku, dochádza po 2 hodinách stagnácie potravy k rozmnožovaniu baktérií – dysbakterióze a chorobám.“
– Niekedy sa obávam, že ma tento všadeprítomný nezmysel o prekyslení doženie k zblázneniu.
Potrava „stagnujúca“ v žalúdku? U zdravého žalúdka sotva, pri príjme potravy môžeme hovoriť o zhromažďovaní potravy v žalúdku, ktorá je následne natrávená žalúdočnou šťavou a posúvaná ďalej. Silne kyslé prostredie žalúdka pôsobí ako antimikrobiálna bariéra proti značnej časti mikroorganizmov. Nemusíte nič odhadovať, aj keď sa poriadne „napráskate“, po niekoľkých hodinách bude váš žalúdok zívať prázdnotou. Ak by to tak nebolo, je to vážny problém, ktorý by o sebe dal rýchlo vedieť.
„ …bez zinku nevznikne kvalitný kolagén = pac s herniami, striami, SM, roztiahnutými cievami – kŕčové žily, hemoroidy, riedke črevá, riedke cievy – poškodené, majú nedostatok vitamínu C a Zn.“
– SM to myslí sklerózu multiplex? Tak tá určite nie je z nedostatku kolagénu alebo zinku. O riedkych črevách som nepočul, ale rád sa nechám poučiť. Nie vetky hernie, strie a pod. možno pripísať len nedostatku vit. C či iných nutrientov. Môžu byť odrazom iných, vážnejších porúch.
„Vitamín C spôsobuje vytváranie kolagénu….“
– Že má pri syntéze značný význam, nepochybne, ale žeby to priamo spôsoboval je nesprávne pomenovanie. To by sa títo ľudia, čo jedia vitamín C pomaly na kilá, museli premeniť na obrovskú kolagénovú jazvu. Vitamín C zohráva úlohu pri premene dvoch aminokyselín na ich hydroxylované formy, ktoré tvoria značnú zložku kolagénu. Pri jeho deficite sú samozrejme narušené spojivové tkanivá a vzniká ochorenie skorbut. Vitamín C je spoluzodpovedný za kvalitu spojivového tkaniva, nedá sa však povedať, že spôsobuje vytváranie kolagénu.
„Najväčšie chyby v stravovaní sa robia v prebytku bielkovín, pretože je prebytok dusíkatých látok, ony sa rozkladajú a tie ktoré sa nestihnú – rozložia baktérie a idú do stolice, ale ak ani toto nestačí splodiny metabolizmu (čpavok, kyselina močová) idú do krvi smerujú k obličkám, ktoré sa preťažujú.“
– Inak zdravé obličky môže zaťažovať množstvo vecí (hypertenzia, hyperglykémia, blokáda odtoku moča, infekcie, atď), ale príjem bielkovín to určite nie je. Pri chronických ochoreniach obličiek sa situácia mení, ale tieto ochorenia nie sú spôsobené konzumáciou bielkovín. Kyselina močová je produktom metabolizmu purínov, a teda hlavne nukleových kyselín a s metabolizmom bielkovín nemá nič spoločné. Dnou síce trpia ľudia, ktorí jedia mäso, ale patogenéza dny obličky priamo nezahŕňa. Ide o metabolické ochorenie. Obličky môžu zohrávať určitú, vedľajšiu úlohu.
„Glomeruly (vylučovacie telieska v obličkách) stuhnú pri prebytku bielkovín, pri prebytku cukrov zmľandravejú.“
– Mám pocit, že toto je akási svojská (alebo skôr absurdná) dezinterpretácia amyloidózy a diabetickej nefropatie, ale ani jedno, ani druhé nesúvisí s príjmom bielkovín. Alebo ide o veľmí nepodarené zovšeobecnenie.
„Keď chceme zvýšiť kapacitu žal. kyselín musíme brať prípravky, ktoré podporujú trávenie bielkovín, napr. horec 20 kv polhodinu pred jedlom, po jedle bioenzýmy (bromelín z ananásu, obs aj látky ktoré vyčistia cievy a rozpustí všetky fibrínové vlákna na cievach kŕčových žíl alebo hemoroidov).“
– K tomu len toľko, že autorovi zrejme uniká fakt, že bromelín, ako enzým, je bielkovina – a ako taká sama nakoniec skončí v tráviacom trakte rozložená na aminokyseliny. Ako by sa perorálne, zo stravy (teda vo veľmi malých množstvách) príjmaný enzým bielkovinovej povahy mohol dostať cez GIT až do ciev v natoľko neporušenej podobe a v takom množstve, aby tam ešte stále vykazoval významnú enzymatickú aktivitu, to je dosť sci-fi predstava. Ak by to bolo reálne, tak napr. odpadá problém s pichaním inzulínu, ktorý je tiež peptid. Zvýšenie kapacity žalúdočných kyselín je tak isto nezmyslom. Kyselina nemá charakteristiku nazývaná kapacita. Ďalej, pojem „bioenzým“ je nezmysel, lebo enzým pochádza z biologického systému a má účinok na biologický systém. Biochémia podobný termín nepozná. Ďalšia vec, u zdravého človeka nie je nutné akýmkoľvek spôsobom podporovať tráviacu schopnosť, lebo tráviaci trakt je plne kompetentný potravu kvalitne spracovať.
„Z bielkovín sa tvorí kolagén, elastín, keratín, nervové vlákna atď, vždy ide o kombináciu obrovského množstva zvyškov AK a k tomu je potrebný dobrý vitamín A, ktorý sa tvorí z betakaroténu nachádzajúceho sa v listoch – antioxidant chráni list pred vädnutím.“
– tu si zase autor ohýba fakty, ako sa mu to hodí, prechádza plynulo od kolagénu ku keratínu. Vitamín A síce súvisí s keratinizáciou, a teda správnou funkciou kože, a keratín je proteín, ale to neznamená, že môžeme analogicky tvrdiť, že vitamín A má súvis s kolagénom alebo elastínom, lebo sú proteíny.
„ …ktoré vedia využívať tuky – steroly z cholesterolu.“
– cholesterol patrí medzi steroly a nie naopak.
„Akonáhle máme veľa jedál a pokazíme si obličky a tým i nadobličky, kde sa tvoria stresové hormóny, ktoré povzbudzujú organizmus k činnosti.“
– Nadobličky majú s obličkami spoločné asi toľko, že v názve maju slovo „-obličky“. Že sú dva orgány vedľa seba anatomicky uložené ešte neznamená, že automaticky musia spolu súvisieť. Inak, toto je skutočne svojská interpretácia účinku stresových hormónov.
„Pri spánku sa regeneruje, detoxikuje a využívajú sa tuky – tvoria sa stresové hormóny, teda keď je dobrý spánok vtedy sa chudne, lebo sa metabolizujú tuky“
– V spánku sa tvoria stresové hormóny a z toho sa chudne – no, to je už slušná zmes. Pozrite si niekedy krivku hladín plazmatického kortizolu. Ak by ste to niekedy urobili, zistili by ste, že hladiny kortizolu sú v noci najnižšie. Inak neviem, zdravý rozum akosi nepustí – neviem prečo by človek mal mať stres práve v spánku. A ak by ste chceli z produkcie kortizolu chudnúť, zožente si špeciálnu váhu, musí mať aspoň 12 desatinných miest.
„Ale to ako sa dostane do jednotlivých buniek majú na starosti esenciálne MK (napr. vitamín E) = omega 6 a 3, ktoré rozhodujú o:“
– K tomuto len veľmi krátko: Tokoferol = vitamín E, Omega 3 a 6 = Vitamín F
„priepustnosti (permeabilite) dvojlipidovej vrstvy buniek….“
– takto sa prosím tvorí internetový nezmysel – z fosfolipidovej dvojvrstvy sa stane „dvojlipidova vrsta“
„Vlásočnice tvoria v tele sieť cca 100 000 km, je 60 mld buniek a v každej bunke je jedna vlásočnica.“
– kráľovská perla článku – v každej bunke je jedna vlásočnica. A jedno srdce nie? Ľutujem, ale keď už aj nič iné, tak tento výrok nezadržateľne zvádza k irónii. V bunke nie je žiadna vlásočnica. Vlásočnice sú drobnučké cievy a bunky v okolitom spojive sú okolo nich. Sú síce v tesnom kontakte, ale sú to odlišné štruktúry. Mnoho napovie aj to, že vlásočnice sú zložené z buniek, takže logicky štruktúra z buniek nemôže existovať v bunke. Inak, na toto stačí základoškolská učebnica prírodopisu.
„Pri zlom pomere medzi nasýtenými a nenasýtenými MK nemôže byť krvný obeh v poriadku (napr. pri zúžení aorty srdcový sval pri zvýšenom tlaku nestačí prečerpať krv a vznikajú problémy s dýchaním, arytmia).“
– Žeby bola koarktácia aorty (zúženie aorty) z nedostatku nenasýtených MK, to som ešte nepočul. Zvlášť, keď je to vrodená vada. – implikácia tohto výroku je, že zúženie aorty je spôsobené chybným pomerom nasýtených a nenasýtených mastnýk kyselín v potrave. Technicky to do istej miery môže byť pravda, ale je to zjednodušenie ad absurdum. Nesprávne zloženie lipidových zložiek v potrave samozrejme predstavuje rizikový faktor aterosklerózy, ale zúčastňuje sa tam mnoho iných vplyvov. Okrem toho, aterosklerotický plát nemá také rozmery aby spôsobil stenózu aorty, ktorá by viedla k tlakovému preťaženiu srdca. Skôr hrozí riziko vzniku aneuryzmy aorty. To, čo píše autor patrí skôr k iným chorobám.
„Pri zúžení aorty pomáha čaj z hlohu + vitamín B3 + ginko biloba, ktoré rozširujú stenózu).“
– Ide pravdepodobne o nepochopenie „profesionálnej medicínskej hantýrky“ – resp. ked google prekladač vyhodí pod pojom „aortic stenosis“ – aortálna stenóza. To je v skutočnosti stenóza aortálnej chlopne v srdci a nie aorty samotnej.
„Pri aneuryzme (výduti) cievy je nedostatok medi, vtedy treba jesť semiačko tekvíc…“
– NIE, vtedy to treba urýchlene medicínsky riešiť, lebo ak tá aneuryzma (či už v mozgu alebo aneuryzma brušnej aorty) praskne, môžete byť mŕtvi, než si uvedomíte, že sa niečo deje.
„pri prvých lúčoch slnka sa meď spotrebováva na tvorbu melanínu (sú to granulky, do ktorých vniká UV žiarenie, ktoré menia na infračervené. “
– V melaníne žiadna meď nie je, melanín sa tvorí z tyrozínu, ktorý sa mení na DOPA pomocou tyrozinázy a tento enzým má ako kofaktor meď. To ale neznamená že sa tým meď spotrebováva.
„Tvoria sa z tukov – sterolov, ktoré ovplyvňujú celý emocionálny život, bez nich sa nemôžeme ani rozčúliť, lebo z nich sa tvoria kortikoidy – hormóny nadobličiek.“
– autor si tu pletie príčinu s následkom. Emócia „rozčúlenia“ vychádza z mozgu – napr. pri čítaní autorových nezmyslov. A to vedie k produkcii stresových hormónov. Nie naopak.
„Ak dôjde k poruche rovnováhy medzi hormónami, vzniká základ všetkých chorôb.“
– Ja som síce veľký fanúšik endokrinológie, ale až tak by som hormóny nepreceňoval.
„Relatívne veľký nadbytok tukov, tekutín a hlienov spôsobuje vznik cýst a rakoviny (prsníkov, maternice, vaječníkov). “
– Takže už nie bielkoviny? Už sme pri tekutinách? Cysta je kolekcia tekutiny v ohraničenom priestore a vo vnútri tejto dutiny je výstelka, lenže vzniká z lokálnej poruchy funkcie. Napríklad ak sa uzatvorí vývod v žľaze a hromadí sa za ním sekrét. Lenže tento proces nemá súvislosť s tukom. Tekutina v cyste môže byť rôzne viskózna podľa zloženia, a môže byť aj hlienového charakteru. Ale povedať, že nadbytok tekutín a hlienov spôsobuje vznik cýst je nepresné. Cysta vo vaječníkoch napríklad vzniká z neprasknutého folikulu, ktorý sa zväčšuje, hrubne, hromadí sa v ňom tekutina produkovaná bunkami v jeho stene. A spájať spomínané látky s rakovinou…. ako by to malo podľa autora fungovať? Zmenia nejako sekvenciu v DNA? Akým mechanizmom?
„Preto na liečbu je potrebné zmeniť výživu a upraviť hormóny, potom je po všetkom, po tučnote, reume a iných ochoreniach vrámci roztrúsenej sklerózy. 145 chorôb je z prebytku estrogénu.“
– Toto je ako „Alica v krajine zázrakov“…reuma v rámci sklerózy multiplex. Aha už chápem: Reumatoidná artritída = Autoimunitné ochorenie; Roztrúsená skleróza = Autoimunitné ochorenie —-> Reumatoidná artritída = Roztrúsená skleróza….Sokrates je smrteľný; Ja som smrteľný —> Som Sokrates…. nehovoriac o tom, že upravovanie hormónov, ktoré mimochodom je vážny terapeutický úkon, patriaci do rúk lekára nesúvisí s liečbou uvedených chorôb, tieto choroby sa liečia úplne iným spôsobom, zmena stravovania ovplyvní tučnotu, čo ale nie je autoimunitné ochorenie. Celý tento výrok je jeden veľký guľáš.
„Nebezpečné ak príjmom v potrave zvyšujeme hladinu estrogénu aj po oplodnení, pretože potom plod nemôže dýchať, umiera s dochádza k potratu.“
– Plod nedýcha. Plod dostáva kyslík placentou priamo z matkinej krvi. Samozrejme, že k plod odumrie ak nemá kyslík, ale to nemá nič so žiadnymi estrogénmi v potrave.
„Po ovulácii už ale estrogény nie sú potrebné, pretože žlté teliesko, ktoré vzniká po uvoľnení vajíčka z vaječníka, vytvára luteín a ten stimuluje mozog k tvorbe progesterónu“
– Progesterón sa tvorí v žltom teliesku a nie v mozgu, a luteín je zodpovedný akurát za jeho žlté sfarbenie. Je to stredoškolská biologia.
„Pri antikoncepcii sa predovšetkým znižuje množstvo vitamínu B6, ktorý je potrebný pre cholesterol.“
– Na toto sa nedá reagovať, sú ničím nepodložené, pomýlené dojmy.
Pár slov na záver: je nepredstaviteľné, aby takéto výroky vypustil z úst odborník, pretože sú to samé pomýlené tvrdenia a pomotané nezmysly. Celý článok je nezmyselný, preto nechápem, aký je jeho zmysel. Osveta to iste nebude…