Reakcia na článok, ktorý bol uverejnený na stránke badatel.sk. Tentoraz autor odpovedá na otázku jedného čitateľa, ktorého zaujímajú negatívne účinky epidurálnej anestézie počas spontánneho vaginálneho pôrodu.
Pôrodná bolesť
1. Pôrodná doba (otváracia fáza). V prvej pôrodnej dobe prevažuje viscerálna bolesť. 1. Pôrodná doba začína vznikom takých pravidelných kontrakcií, ktoré majú vplyv na skrátenie krčka maternice, dilatáciu bránky maternice až po jej zánik. U prvorodičiek trvá v priemere 10 – 12 hodín, u viacrodičiek 6 – 8 hodín. Bolesti v tejto pôrodnej dobe vznikajú hlavne roztiahnutím krčka maternice, roztiahnutím dolného segmentu maternice a kontrakčnou činnosťou maternice.
2.Pôrodná doba (vypudzovacia fáza). V tejto pôrodnej dobe prevláda somatická bolesť. Trvá od konca prvej pôrodnej doby (dilatácia/zánik maternicovej bránky) až po pôrod plodu. U prvorodičiek trvá približne 30 – 40 minút, u viacrodičiek 20 – 30 minút. 2. Pôrodná doba by nemala trvať dlhšie ako 60 minút, inak je ohrozené dieťa (porucha prekrvenia CNS) aj matka (nedokrvenie mäkkých pôrodných ciest, hrozí väčšie pôrodné poranenie s väčšími stratami krvi). V tejto fáze vzniká bolesť konktrakčnou činnosťou maternice (závisí od dĺžky a intenzity maternicových sťahov), rozpínaním tkanív mäkkých pôrodných ciest a tlakom plodu na nervové zväzky (plexus lumbosacralis).
Epidurálna anestézia
Je znecitlivenie a dočasné prerušenie vedenia nervových vzruchov, po injekcii anestetika do epidurálneho priestoru v chrbticovom kanáli. Epidurálny priestor sa nachádza medzi tvrdou plenou a kosteným a väzivovým skeletom chrbticového kanálu. Jeho šírka v bedrovej oblasti (čo je najčastejšie miesto vpichu) je 5-6 mm. Obsahuje riedke tukové väzivo, žilové a tepnové splete, lymfatické cievy a korene miechových nervov. Po injekcii dostatočného množstva anestetika do epidurálneho priestoru dochádza ku sympatikovej, senzitívnej a motorickej blokáde. Počas 1. pôrodnej doby sa ovplyvňujú iba miechové segmenty Th10 – L1, čím sa vylúči pocit bolesti z kontrakcie myometria a z rozšírenia krčka maternice. Ostatné miechové segmenty v tejto fáze nie sú blokované, a preto tonus svalov panvového dna ostáva zachovaný a fyziologická rotácia hlavičky plodu nie je narušená. V priebehu 2. pôrodnej doby sa okrem segmentov Th10 – L1 blokujú aj segmenty L2 – S5, a tým sa pôrodná bolesť vyradí úplne. Rodička však stále vníma neurčitý pocit tlaku aj pri kvalitne prevedenej anestézii. V tomto štádiu je možné aj bezbolestne nastrihnúť hrádzu.
Nežiaduce účinky a riziká epidurálnej anestézie, badatel.sk vs. Prax
badatel- Pokles tlaku krvi, co je nepriaznive pre dieta i pre matku. Dalsie vedlajsie ucinky vznikaju po infuzii, ktora ma vyrovnat krvny tlak
Vplyv epidurálnej anestézie na činnosť maternice nie je veľký, a je predvídateľný. Krvný tlak matky a prekrvenie maternice ostáva vo fyziologickom rozmedzí. Pokles krvného tlaku pri kvalitne prevedenej anestézii sa vyskytuje iba v malom počte prípadov.
badatel- 1 z 5 zien ma vysoke teploty. Kvoli tomu je potom nutne dietatu podat antipyreticku injekciu, co je velmi negativna skusenost pre dieta pocas kritickej prvej hodine, ked sa buduje vazba medzi dietatom a matkou (matka ma mat dieta na svojom tele, to je velmi dolezite a takto sa to aj praktizuje v UK, od vybudovania vazby zavisia mnohe dalsie veci, ako aj kojenie, psychicka pohoda a pod.)
No…Vznik hypertermie po podaní epidurálnej anestézie je popísaný. Badatel však spojil zvýšenú teplotu s niečím, čo s teplotou nesúvisí. 1 z 5 žien bolo dieťa odobraté v prvej hodine pretože malo teplotu a 4 z 5 žien mali dieťa na svojom tele v prvej hodine pretože teplotu nemalo? To sa proste nedeje.
badatel- u 2 % epiduralov moze dojst k urazu pocas zavadzania epiduralneho katetra
Úraz? Anestéziológ sa pošmykne a zlomí si ruku. A ešte pritom prevráti stolík s inštrumentami. Úrazy sa dejú. V 2% prípadov. Ak mal badatel na mysli poranenie miechy pacientky, tomu sa dá vyhnúť punkciou epidurálneho priestoru medzi stavcami L3 – L4 (miecha sa končí v úrovni L1). Poranenie miechy, alebo nervu je stále spojené s bolesťou. Pri akomkoľvek náznaku bolesti ihlu povytiahneme.
badatel- niektore zeny maju averziu na anesteticku latku v epidurale
Averzia je nechuť, nevôľa. Teda opäť neznalosť ani základnej terminológie, podobne ako s úrazom. Na anestetikum môže vzniknúť alergická reakcia, to však nie je dôvod ho nepodávať nikomu.
badatel- niektorym zenam epidural nezabera vobec alebo len ciastocne.
Uspokojivé utíšenie bolesti sa prostredníctvom epidurálnej anestézie podarí dosiahnuť asi u 90% rodičiek. Nedostatočná, jednostranná alebo chýbajúca analgézia sa často spája s neskúseným anestéziológom. Dôležitými príčinami sú chybná poloha katértra, alebo oneskorené podanie opakovanej dávky. Asi v 7% prípadov sa môžu vyskytnúť oblasti, ktoré nie sú anestetikom ovplyvnené a pre rodičku predstavujú značný dyskomfort. V takom prípade zvykne pomôcť zmena polohy katétra, prípadne jeho opätovné zavedenie.
badatel- pri epidurali telo neprodukuje vlastne protibolestive latky alebo hormony “stastia”
Materstvo, pôrod a rodičovstvo jednoznačne sú šťastné chvíle. Endogénne opiáty, ktoré telo tvorí ako odpoveď na bolesť nespôsobia dostatočné utlmenie bolesti. Niektoré rodičky by vám vedeli rozprávať. Celú históriu ľudstva ženy zvládli rodiť aj bez epidurálnej anestézie. Ak im však môžeme pomôcť a pôrod im uľahčiť, radi to urobíme.
badatel- 1 z 1000 zien moze utrpiet celkovu paralyzu az smrt
1 z 1000 žien MOZE a 999 ISTO NEMOZE. Taká je výroková logika. Pri zavádzaní epidurálneho katértra sa miecha môže poškodiť, deje sa to však extrémne vzácne (popísané vyššie). Poškodenie miechy v bedrovej oblasti však nespôsobí celkovú paralýzu. Do úvahy prichádza paralýza dolných končatín. Smrť po epidurálnej anestézii teoreticky následkom anafylaktického šoku. 1 z 1000 žien určite nie.
badatel- niektore zeny maju pocit celkovej odlucenosti od pocesu porodu, co je velmi nepriazniva psychologicka zalezitost. Mnohe zeny hovoria, ze sa citili ako kopa masa. Porod sa stava denaturalizovanou zalezitostou, bez pocitu zodpovednosti, zenskosti, sebavedomia, pocitu poslania materstva
Tak toto ja naozaj neviem posúdiť. Príde mi to však veľmi prehnané tvrdenie. Čím viac pôrod bolí, tým je naturálnejší?
badatel- Mnohe zeny musia pd vplyvom epiduralu rodit pomocou vakua alebo kliestov, co je dalsia neprijemna psychologicka zalezitost a moze dojst aj k urazy
Mnohé nie. Mnohé isto nie. Zabezpečením týchto bodov vieme kliešťovým pôrodom úplne predísť, alebo znížiť ich počet na minimum. 1.individuálne stanovenie doby podania epidurálnej anestézie, 2.včasná podpora činnosti maternice oxytocínom, 3.použitie čo najmenšej koncentrácie anestetika, 4.obmedzenie účinku anestetika na 1.pôrodnú dobu, v 2.pôrodnej dobe ostane zachované nutkanie tlačiť (zachovaná bude ale aj bolesť)
bdatel- dieta je casto samo omamene anestetikom a ak sa aj polozi na telo matky, proces budovania vazby je velmi negativne ovplyvneny, co moze sposobit mnohe problemy, medziinym problemy s kojenim.
Nie často. Často určite nie. Pri použití malého množstva anestetika nemusíme očakávať útlm plodu.