Púpavový čaj ako rakovinobijca. Tag určitééé…

Na Bádateľovej stránke nájdeme článok o (zase raz) zázračných protirakoviných účinkoch obyčajnej púpavy. Článok je preložený z anglickej verzie, ktorá sa odvoláva informácie čerpané zo stránky Natural News. Táto webstránka je klasickým príkladom alternawebu, jej články sa nevyhýbajú cherry-pickingu z použitých zdrojov. To je aj prípad púpavy.

Jeden zo zdrojov pre Natural News je tento článok s titulom „Extrakt z koreňa púpavy zabíja rakovinové bunky v laboratóriu.“ Dohľadala som si originálne články publikované vo vedeckom časopise Plos One. Obe vedecké práce sledovali vplyv extraktu z koreňa púpavy na určitý druh rakovinových buniek v laboratóriu, nie v živom pacientovi. Závery oboch týchto článkov znejú nasledovne:
  1. Preukázali sme, že extrakt koreňa púpavy má potenciál indukovať apoptózu a autofágiu v ľudských bunkách karcinómu pankreasu bez významného efektu na nekancerózne bunky. Tieto výsledky predstavujú základ, na ktorom je možné postaviť ďalší výskum liečby rakoviny pomocou extraktu z koreňa púpavy. Článok: Selective induction of apoptosis and autophagy through treatment with dandelion root extract in human pancreatic cancer cells.
  2. Výsledky našej štúdie naznačujú, že prírodné produkty, konkrétne extrakt z koreňa púpavy má obrovský potenciál ako netoxická a účinná alternatíva ku konvečnej chemoterapii, ktorá je dnes dostupná. Článok: Efficient induction of extrinsic cell death by dandelion root extract in human chronic myeolomonocytic leukemia (CMML) cells.
Laicky povedané, látky nachádzajúce sa v koreni púpavy preukázali schopnosť vyvolať v rakovinových bunkách pankreasu ich zánik, resp. takpovediac samodeštrukciu, pričom táto schopnosť závisí aj od ich množstva a času, po ktorý pôsobia. Podobné účinky mali aj na jeden druh buniek spôsobujúcich leukémiu. Ide o izolované bunky, získané od pacientov s danou rakovinou, ktoré sa používajú na testovanie protirakovinovej aktivity potenciálnych liečiv.
Autori NaturalNews a Bádateľ tak preukázali znova, ako veľmi sa im páči cherrypicking a domýšľanie si. Tieto údaje totiž nepostačujú na prehlásenie, že čaj z púpavy pomáha pri všetkých nádoroch a všetkým pacientom. Pre istotu ešte spomenú aj jedného (jediného!) pacienta, ktorému vraj čaj z púpavy pomohol položiť rakovinu na lopatky.
Pri bežnom študovaní nového liečiva sa musí na stovkách pacientov preukázať jeho účinok. A ešte predtým sa musí jeho účinnosť a taktiež bezpečnosť preukázať laboratórnymi testami na bunkových či tkanivových kultúrach. Až po splnení veľmi náročných kritérií môže byt nový liek uvedený do praxe. Aj potom však podlieha sledovaniu. Bádateľ všetky tieto kroky pohodlne obchádza a z niekoľkých laboratórnych dát dedukuje použitie púpavy na liečbu rakoviny. (pozn. lekára: Bádateľ už tradične opakuje klasický omyl, a síce, že chemoterapia = liečba rakoviny, čo je pravda len z určitej časti)
Aby sme neboli k púpave stále iba zlí, povieme si niečo aj o tom, aké má preukázané účinky.
Rastlina samotná (koreň, vňať) alebo extrakty podporujú trávenie, zvyšujú chuť do jedla, napomáhajú pri chorobách močových ciest podporením tvorby moču. Za účinok na trávenie a chuť do jedla sú z obsahových látok púpavy zodpovedné horčiny, ktoré stimulujú vylučovanie tráviacich štiav. Podpora tvorby moču vedie k jeho zvýšenému objemu a častejším močením sa z močového mechúra a močovej rúry vymývajú baktérie, ktoré mohli spôsobiť zápal močových ciest. Púpavový čaj však v žiadnom prípade neodporúčam ako hlavný liek akýchkoľvek problémov s močovým či tráviacim systémom. Po konzultácii s lekárom, prípadne lekárnikom o konkrétnom probléme a nasadenej liečbe môže byť vhodné užívať aj púpavový čaj ako doplnkovú liečbu. (Fytoterapia v súčasnej medicíne, Košťálová, D., Fialová, S., Račková, L.; Osveta Martin, 2012, 379 s.)
V žiadnom prípade neplatí, ako tvrdí bádateľ, že púpava pomáha pri alergiách či detoxikuje pečeň. Púpava môže naopak vyvolať prejavy alergie, preto by si alergici mali dávať na prípravky z nej pozor.
Iný príklad z bežnej medicíny – Pečeň má určité regeneračné mechanizmy. V prípade ich nedostatočnej či narušenej funkcie sa odporúča užívať fytofarmaká alebo extrakty z Ostropestreca mariánskeho. Silymarín obsiahnutý v tejto rastline má ochranný účinok na pečeňové bunky a napomáha ich obnove. Opäť však nie je namieste samodiagnostika ani samoliečba!
Bádateľ ďalej odporúča dlhodobé užívanie púpavového čaju. Zdravým ľuďom by to nemalo uškodiť, avšak ľudia so žlčovými kameňmi či nepriechodnými žlčovodmi by sa extraktom a čajom z púpavy mali vyhnúť. Taktiež tehotné a dojčiace ženy by mali zvážiť užívanie, keďže nie sú údaje o bezpečnosti púpavy v týchto obdobiach.
Záverečné zhrnutie: púpava a prípravky z nej nie sú síce jedovaté, ale nepredstavujú ani zázračný liek na každý typ rakoviny. Pri určitých ťažkostiach môže táto rastlina alebo jej extrakty pomôcť, pri iných zas uškodiť. Pri akýchkoľvek zdravotných problémoch sa v žiadnom prípade nespoliehajte na radu anonymných či neanonymných liečiteľov z internetu. Poraďte sa s lekárom, lekárnikom.