Reakcia na vyjadrenie Pravoslávnej cirkvi na Slovensku v súvislosti s koronavírusom

O rozsiahlejšiu analýzu šarlatánskych praktík v súvislosti s aktuálne sa šíriacim koronavírusom sa pokusíme neskôr. Dnes vám ponúkame iba rýchlu reakciu na nezodpovedné vyhlásenie Pravoslávnej cirkvi na Slovensku, pod ktorým je podpísaný Rastislav – arcibiskup prešovský, metropolita českých krajín a Slovenska a Juraj – arcibiskup michalovsko-košický.

Žiaľ, dnes už neplatí, že v Európskych krajinách sú podmienky pre šírenie koronavírusu oveľa hostilnejšie ako v oblastiach Ázie, kde mala epidémia počiatok. Sever Talianska zažíva vojnovú medicínu s triážou pacientov v plnej paráde, na Slovensku a v susednom Česku sa zatvárajú školy, zakazujú verejné podujatia s vysokou koncentráciou ľudí, dezinfikujú sa vozidlá MHD…

V situácii, keď sme mnohí prekvapení z toho, že koronavírus napáchal doposiaľ väčšie škody, aké sme nedávno pripúšťali za možné a v situácii, keď je verejný život v spoločnosti už čiastočne paralyzovaný, si na oficiálnej webstránke Pravoslávnej cirkvi na Slovensku môžete prečítať takéto vyhlásenie: (kompletné v nasledujúcom odkaze) https://orthodox.sk/vyhlasenie-v-suvislosti-s-epidemiou-koronavirusu/

V screenshote z vyhlásenia arcibiskupa Rastislava a Juraja je priamo od autorov boldom zvýraznené to, čo je paradoxne najpodstatnejšie aj pre nás. Dnes nie je vhodná doba na dehonestáciu osobných názorov veriacich (či neveriacich) a na žabomyšie vojny, preto prosím neberte túto reakciu ako útok voči cirkvi, ale ako odporúčanie poslúchať svoj zdravý rozum.

  1. Verejné zhromaždenia (vrátane náboženských) sú epidemiologickým rizikom.
  2. Z hľadiska vedeckého poznania sú chlieb/oplátky/víno/obrázky používané na náboženských zhromaždeniach rovnakými predmetmi ako každý iný. Sú to teda predmety schopné kontaminácie vírusmi a baktériami a intímny kontakt s nimi obzvlášt perorálnou cestou predstavuje vysoké epidemiologické riziko.

Chceme poprosiť predstaviteľov Pravoslávnej cirkvi na Slovensku, aby svojimi odporúčaniami nesabotovali dôležité, vedeckým poznaním overené protiepidemiologické opatrenia.

Za tím Lovcov Šarlatánov:

  • MUDr. Ján Šoltés (rezident – anesteziológia a intenzívna medicína, doktorand)
  • MUDr. Mgr. Ivana Jochmanova, PhD. (rezident – endokrinológia)
  • MUDr. Maroš Rudnay (rezident – radiológia, doktorand)
  • MUDr. Kamil Knorovský (rezident – neurochirurgia)